Franca thotë se ende nuk janë plotësuar kushtet për njohjen e Palestinës

Stefan Sejourne / Foto EPA-EFE/EMMANUEL DUNAND

Kushtet për njohjen zyrtare të Palestinës si shtet ende nuk janë plotësuar, tha sot ministri i Jashtëm francez, Stephane Sejourne, pasi Norvegjia, Spanja dhe Irlanda njoftuan sot se do ta bëjnë këtë më 28 maj.

"Kjo nuk është thjesht një çështje simbolike apo çështje pozicionimi politik, por një mjet diplomatik në shërbim të zgjidhjes së dy shteteve që jetojnë krah për krah në paqe dhe siguri", thuhet në deklaratën e Sejourne.

Ai shtoi se Franca nuk konsideron se ende janë plotësuar kushtet që një vendim i tillë të ketë ndikim real në atë proces.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës