Franca ka testuar një raketë bërthamore të lëshuar nga ajri

Franca ka kryer me sukses testin e parë të vlerësimit të raketës së avancuar të lundrimit ajër-tokë me rreze të mesme, "ASMPA-R".

Njoftimi u bë nga ministri francez i Forcave të Armatosura Sebastien Lecornu, i cili shprehu kënaqësinë e tij për rezultatin e testit.

Raketa u lëshua nga një avion luftarak Rafale B i Forcave Ajrore Strategjike pas një fluturimi që simulonte një sulm bërthamor.

Operacioni, i quajtur DURANDAL, u krye në territorin kombëtar dhe përfshiu një formacion të avionëve të karburantit A330 Poenix dhe luftëtarëve Rafale B, të cilët hasën në kërcënime të simuluara ajër-ajër dhe tokë-ajër nga Forcat Ajrore dhe Forcat Hapësinore.

Lecornu përgëzoi stafin e Ministrisë së Forcave të Armatosura dhe partnerët e përfshirë në projekt. Raketa me aftësi bërthamore, e zhvilluar nga MBDA, u monitorua gjatë fluturimit të saj nga Drejtoria e Përgjithshme e Armatimeve nga vendet në Biscarosse, Hortin dhe Quimper.

Testi shënon një moment historik në angazhimin e Francës për të ruajtur aftësitë e saj parandaluese bërthamore.

Programi ASMPA-R përmirësoi performancën e raketës për të siguruar besueshmërinë e parandalimit bërthamor në ajër të Francës në përgjigje të kërcënimeve në zhvillim në terren.

Kjo aftësi do të ruhet deri në prezantimin e gjeneratës së ardhshme të raketës bërthamore ajër-tokë, "ASN4G", e parashikuar për vitin 2035.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës