Franca bëhet kryeministre grua pas 30 vitesh

Elizabeth Bourne
Elizabeth Bourne / Foto: EPA-EFE / LUDOVIC MARIN

Presidenti francez Emmanuel Macron e ka emëruar atëShae Elizabeth Borne, ish-ministre e Punës dhe Punës për kryeministër të Francës. Borne, e cila më parë mbulonte sektorin e mjedisit do ta zëvendësojë atë kryeministri aktual Jean Castex OBSH dha dorëheqjen.

Me këtë I lindur që tani duhet të formojë një qeveri të re, do të jetë gruaja e dytë që ka shërbyer si kryeministre për një kohë të gjatë në vend. Më parë, kryeministrja e parë franceze ishte Edith Cresson, e cila e mbajti atë post kur François Mitterrand ishte president. Por ai qëndroi në detyrë vetëm për 11 muaj, nga maji 1991 deri në prill 1992.

Kryeministri aktual Castex, i cili konsiderohej i afërt me qendrën e djathtë në politikën e brendshme, njoftoi përpara zgjedhjeve presidenciale të prillit se do të largohej nëse Macron fitonte një mandat tjetër presidencial. Sipas tij, dorëheqjen e ka paraqitur për t'ia dhënë partisë qendrore të Macron 'shtysë e re “përpara zgjedhjeve parlamentare të qershorit.

Sipas mediave franceze, Macron dëshiron të ketë një politikan të aftë “të fortë në çështjet dhe çështjet sociale, për mjedisin njerëzor dhe për prodhimin”, që në thelb të jetë teknik në politikën e vendit dhe në të njëjtën kohë të jetë grua.

Ajo është 61 vjeç, dhe stacioni televiziv 'Franca 24" e përshkruan atë si një "burokrate të moderuar", e parë gjatë karrierës së saj gjatë pesë viteve të fundit si Ministre e Transportit, Mjedisit dhe Punës. Por ai ka mbajtur gjithashtu një sërë postesh të ndryshme në Partinë Socialiste Franceze, e cila mbështet qeverinë e Macron.

Analistët në Paris vlerësojnë se ajo si ministre e Punës ka ulur papunësinë në Francë në nivelin më të ulët në 15 vitet e fundit dhe pika më e dhimbshme është papunësia e të rinjve deri në 40 për qind.

Video e ditës