Francë: Rreth pesëdhjetë persona të armatosur morën pjesë në një përleshje në Saint-Denis

Oficerët e policisë në Paris, Francë, pas sulmit terrorist në 2015 / Foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Disa dhjetëra njerëz u përleshën në Saint-Denis (Seine-Saint-Denis) të hënën në mbrëmje rreth orës 21:8, njoftoi sot gazeta Le Figaro, duke cituar burime policore. Përleshja ka ndodhur pranë stacionit të tramvajit Saint-Denis, që ndodhet në linjën TXNUMX, derisa familjet ishin në pritje të tramvajit të tyre, njoftoi korrespondenti i MIA-s.

Sipas informacioneve të Figaro-s, në konfrontim janë përfshirë pesëdhjetë persona. Disa burime pohojnë se bëhet fjalë për një përplasje bandash, “me sa duket mes egjiptianëve dhe algjerianëve”, pa u konfirmuar zyrtarisht.

Protagonistët luftuan me shufra hekuri dhe “shkopinj të gjatë”, madje disa ishin të armatosur me dërrasa me gozhdë. Imazhet janë postuar në mediat sociale që tregojnë lëvizjet e turmës dhe sulmuesit që ndjekin kundërshtarët e tyre.

Duke parë këto skena paniku, një ekip policie është vendosur për t'i dhënë fund sherrit. Një nga sulmuesit, me një dërrasë me gozhdë të ngjitur në të, u arrestua pasi goditi një burrë në shpinë. Gjatë arrestimit, individi ka rezistuar dhe ka goditur një punonjës policie.

Deri më tani nuk ka të arrestuar të tjerë, por po hetohet për identifikimin e autorëve.

Video e ditës