Franca nuk do të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë në të ardhmen e afërt

EPA-EFE / PILIPEY ROMAN

Ushtarët francezë nuk do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë në të ardhmen e parashikueshme, tha presidenti francez Emmanuel Macron.

“Unë nuk mendoj se lufta do të vijë në territorin tonë, dua t'ju siguroj. Ne nuk do të angazhohemi në armiqësi në territorin e Ukrainës”, e citoi AFP të thoshte në podcastin DIY.

Presidenti francez tha se ai i kuptonte shqetësimet e atyre që "frikësohen se konflikti mund të përhapet në Francë".

Pas një konference për Ukrainën në Paris më 26 shkurt, presidenti francez Emmanuel Macron tha se pjesëmarrësit po shqyrtonin dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë. Ndonëse nuk u arrit konsensus, ajo la dyert e hapura për një skenar të tillë në të ardhmen. Ai përsëriti më vonë se çështja e dërgimit të trupave në Ukrainë mund të ngrihej përsëri nëse Kievi e kërkonte atë në rast se "forcat ruse thyejnë vijën e frontit", dhe Le Monde më vonë raportoi se Macron po përpiqej të formonte një koalicion të BE-së për të dërguar instruktorë në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës