Franca ka emëruar René Trokaz si të dërguar special për Ballkanin Perëndimor

Ministria e Punëve të Jashtme të Francës njoftoi se ka emëruar René Trokaz si të dërguar special për Ballkanin Perëndimor dhe deklaroi se kjo është në përputhje me përfshirjen e shtuar të Francës në rajon, në kuadër të qasjes së Ballkanit Perëndimor ndaj Bashkimi Evropian.

Deputeti special Trokaz do të përfshihet në çështjet më të rëndësishme të politikës rajonale, në koordinim me kolegët e tij evropianë dhe amerikanë, shkruan RTK Live.

“I dërguari special do të përfshihet në çështjet më të rëndësishme të politikës rajonale, në koordinim me kolegët e tij evropianë dhe amerikanë. Ai do të monitorojë edhe nismat për bashkëpunim rajonal, veçanërisht procesin e Berlinit”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Këtë e ka bërë të ditur vetë diplomati i sapoemëruar Rene Trokaz në një postim në platformën “X”.

“Nga sot jam emëruar si i dërguar special për Ballkanin (nga Ministria e Punëve të Jashtme). Është emëruar një i dërguar special për Ballkanin”, shkruan Trokaz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës