FOTO+VIDEO: Zlatan Ibrahimovic përfundoi karrierën

foto: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Zlatan Ibrahimovic (41), sulmuesi i famshëm suedez dhe një nga më të mirët e shekullit të 21-të, e mbylli karrierën e tij në fanellën italiane. Милан.

Ibra ka pasur shumë probleme me lëndimet vitet e fundit, por është rikthyer në fushë si me fanellën e Manchester United ashtu edhe te Milani dhe pasi u njoftua pak ditë më parë se nuk do të qëndrojë në San Siro, aty. ishin njoftime se Ibra i famshëm mund të tërhiqej, megjithëse ekzistonte një mundësi për t'u kthyer në Suedi dhe për të luajtur një sezon tjetër atje.

Por pasi Ibrahimovic iu nënshtrua valës së emocioneve dhe u shpërtheu në lot para ndeshjes ndërmjet Milanit dhe Veronës (të cilën kuqezinjtë e fituan 3:1), ishte e qartë se ishte vetëm çështje kohe që të shpallej zyrtarisht përfundimi i ndeshjes. erdhi një nga historitë më të bukura të futbollit..

foto: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Në karrierën e tij ai luajti 819 ndeshje, shënoi 493 gola me 201 asistime për Malmon, Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, ​​Milan, PSG, Manchester United dhe Los Angeles Galaxy.

Në karrierën e tij ai fitoi 12 tituj kampion (dy me Ajax, tre me Interin, një me Barcelonën, dy me Milanin dhe katër me Manchester United), në vitin 2013 shënoi golin më të mirë të sezonit, për të cilin mori Çmimin “Puskas”, ndërsa me Barçën fitoi Superkupën e UEFA-s dhe Kupën e Botës për Klube FIFA dhe në vitin 2017 Ligën e Evropës me Manchester United.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës