FOTO+VIDEO | Gjendja e jashtëzakonshme në Ohajo për shkak të demonstratave kundër policisë

Protesta për Jayland Walker
Në qytetin Akron të Ohajos u shpall sot gjendja e jashtëzakonshme, u vendos shtetrrethimi dhe u anuluan fishekzjarrët me rastin e Ditës së Pavarësisë, pas përshkallëzimit të protestave për shkak të vrasjes nga policia të një afrikano-amerikani të paarmatosur mbrëmë / Foto: Matthew Hatcher / AFP / Profimedia

Në qytetin Akron të Ohajos u shpall sot gjendja e jashtëzakonshme, u vendos shtetrrethimi dhe u anuluan fishekzjarrët me rastin e Ditës së Pavarësisë, pas përshkallëzimit të protestave për shkak të vrasjes nga policia të një afrikano-amerikani të paarmatosur mbrëmë. .

Protestat shpërthyen pasi policia publikoi një video që tregonte tetë oficerë që qëllonin drejt Jayland Walker (25), një afrikano-amerikan duke ikur nga policia rrugore.

Më vonë u zbulua se trupi i Walkerit të vrarë kishte rreth 60 plagë me armë zjarri.

Sipas raporteve fillestare, tetë oficerë policie të Akron ishin të përfshirë në të shtënat që vranë Walkerin e paarmatosur.

Foto: Matthew Hatcher / AFP / Profimedia
Foto: Matthew Hatcher / AFP / Profimedia
Foto: Matthew Hatcher / AFP / Profimedia
Foto: Matthew Hatcher / AFP / Profimedia

Burimi: MIA

VIDEO: Tetë oficerë policie në SHBA qëlluan një afrikano-amerikan të paarmatosur, i cili kishte 60 plagë me armë zjarri

Video e ditës