FOTO+VIDEO | Dasma e dekadës: Princi i kurorës së Jordanisë martohet, të ftuarit VIP përfshijnë Princin William dhe Kate Middleton

Princi Husein me nusen e tij Rajwa/ Mbretëresha Rania/ Mbreti Abdullah II/ Kate Middleton/ Princi William/ Foto: Profimedia

Princi i Kurorës së Jordanisë dje ai u martua me një vajzë nga një familje e njohur saudite në një festë në pallat ku morën pjesë anëtarë të familjes mbretërore dhe VIP-a të tjerë nga e gjithë bota.

Në dasmën e Princi i kurorës Husein (28) и Arkitekti saudit Rajwa Alseif (29) të ftuar ekskluzivë morën pjesë, duke përfshirë Princi i Britanisë William dhe gruaja e tij Kate, si dhe zonja e parë e Shteteve të Bashkuara Jill Biden, Princesha e Suedisë Victoria, Mbretëresha e Spanjës Sofia, mbesa e Mbretëreshës Elizabeth II, Princesha Beatrice, raportoi AP. Kate dukej e mrekullueshme me një fustan të bukur në ngjyrë pluhuri dhe përshëndeti ngrohtësisht Mbretëreshën dhe Mbretin e Jordanisë.


Princi Husein, si djali i madh i Mbreti Abdullah II и mbretëresha Rania, ai e gjeti shpirtin e tij binjak në Rajwa, e cila tashmë ka fituar zemrën e mbretëreshës dhe ka krijuar një marrëdhënie të ngushtë me familjen dhe të gjithë po komentojnë se ajo dukej e mrekullueshme në dasmë.

Festimet e tilla kanë një rëndësi të madhe për rajonin, pasi theksojnë vazhdimësinë në një shtet arab që vlerësohet për stabilitetin e tij afatgjatë.

Arriti nusja, e cila kishte veshur një fustan elegant të bardhë Pallati Zahran me rolls royce phantom 5 OD 1968, bërë për stërgjyshen e Princit të Kurorës.

Trashëgimtari i fronit mbërriti më herët i plotë uniformë ushtarake ceremoniale me saber të artë.


Familjet dhe të ftuarit u mblodhën në kopshtin e dasma tradicionale myslimane i njohur si "katb el-ketab".

 


Pritet që martesa të mund të ndihmojë të varfërit Jordania për të vendosur një marrëdhënie strategjike me fqinjin e saj të pasur me naftë Arabia Saudite.

Turmat u mblodhën para ekraneve gjigante të vendosura për të transmetuar dasmën në të gjithë vendin, shumë duke valëvitur flamuj dhe të veshur me shalle kuq e bardhë të veshur nga familja në pushtet e Jordanisë. Hashemitë.

Në amfiteatrin e lashtë romak në qendër të kryeqytetit Aman, këngëtarja jordaneze Hussain Salman argëtonte masat me baladat e dasmave. Teatri me 6.000 vende ishte i mbushur plot me familje dhe fëmijë me fjalët "Ne festojmë Huseinin" të pikturuara në faqet e tyre.

Të ftuarit dhe turistët sauditë të dasmës - burra me rroba të bardha dhe gra me rroba të ndezura (abais) - parakaluan nëpër hollin e hotelit Four Seasons në Aman.


Hussain u diplomua nga Universiteti Georgetown në SHBA, iu bashkua ushtrisë dhe fitoi njëfarë njohjeje globale duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Dasma e tij shënon fazën tjetër të rëndësishme në jetën e tij.

Kjo nuk është thjesht një martesë, por një prezantim i mbretit të ri të Jordanisë, tha një analist politik, duke shtuar se çështja e princit të kurorës është mbyllur.

 


Dasma mund të sigurojë një moment të shkurtër relaksi për jordanezët që kalojnë kohë të vështira ekonomike, duke përfshirë papunësinë e lartë të të rinjve dhe një ekonomi të varfër.

Mbretëria e shpalli ditën e djeshme festë publike, kështu që njerëzit mund të mblidheshin pas ceremonisë dhe t'i tundnin autokolonës së porsamartuarve dhe vjehrrave ndërsa kalonin.

Pas ceremonisë, të ftuarit dhe të porsamartuarit u zhvendosën në Pallatin Al Husseini, rreth 30 minuta me makinë larg, në festën dhe banketin shtetëror. Në pritje kishte më shumë se 1.700 të ftuar.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës