FOTO+VIDEO: Çarshia e vjetër e Shkupit - zemra e Shkupit

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Në mëngjes, qyteti zgjohet. Edhe Çarshia e Vjetër e Shkupit, zemra e Shkupit, zgjohet i qetë në përqafimin e Kalasë së Shkupit.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Anëtarët e esnafit tashmë po pinë një kafe ose çaj të dytë dhe punonjësit po hapin qepenat për ditën e re të punës.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Me sa duket gjithçka është e qetë, të gjithë po bëjnë punën e tyre. Dita fillon, para çdo dyqani fshihet për fat, duke pritur klientët e parë.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Rruga Zlatarska është plot me të huaj, disa ecin, disa pazar. Të huajt marrin frymë me mushkëritë e pazarit, thithin çdo frymëmarrje që vjen nga zanatet e vjetra.

Çarshia e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Farkëtarët, farkëtarët, farkëtarët. Blehen suvenire, ofrohen qilima, por edhe disa yambolia të varura para dyqaneve. Nëse ju shqetëson dielli, mund të blini edhe një kapelë të bërë me porosi nga dyqani i kapelave.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Kapelakët ofrojnë të gjitha llojet e modeleve. Ushqimi dhe kafeja janë një histori më vete. Zihen grilat dhe piqen qebapët e parë. Josh në çdo hap. Pasi eci, ulet të hajë dhjetë me qepë. Nëse nuk jeni në Barbecue, ka diçka për të gjithë. Për ata me ëmbëlsirë ofrojmë bakllava, tulumbi, si dhe lokum të përgatitur sipas një recete tradicionale.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Dyqanet antike janë një histori më vete. Mund të blini gjithçka dhe gjithçka, nga një kostum në një radio të vjetër.

Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Për disa, Pazari është një mënyrë për të nisur ditën.

Shkup/Foto: Sloboden pechat/Metodi Zdraev

Thjesht uluni dhe shijoni shpirtin që ofron. Të tjerët kënaqen me njëri-tjetrin dhe ecin përreth të kapur për dore. Këtu nuk ka të tutë, janë të gjithë tanët...

Shkup/Foto: Sloboden pechat/Metodi Zdraev
Çarshia e vjetër e Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Shikoni videon e plotë të kolegut tonë Metodi Zdravev këtu:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës