FOTO+VIDEO | Thyerja e rekordeve: Fustani ikonë i Princeshës Diana shitet për 600.000 dollarë

Foto: Sotheby's

Fustani vjollcë prej kadifeje i veshur nga Princesha Diana është shitur 604.800 dollarë pas "ofertave të ashpra", njoftoi shtëpia e ankandeve Sotheby's në Twitter.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sotheby's (@sothebys)


“Fustani ikonë i princeshës Diana nga (dizajneri) Viktor Edelstein kushton 604.000 dollarë, gati 500.000 dollarë mbi vlerësimin – pas një raundi ofertash të ashpra në dhomën e ankandeve #SothebysNewYork”, shkruhej në Twitter.

Sotheby's theksoi në një postim të ri në Twitter se fustani "vulosi fatin e tij si veshja më e vlefshme e shitur ndonjëherë në ankand".

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sotheby's (@sothebys)


Vlerësuar nga Sotheby's midis 80.000 dhe 120.000 dollarë, fustani ishte pjesë e një koleksioni prej 80 fustanesh të Princeshës Diana, të cilat u shitën në ankand në vitin 1997 për bamirësi.

Krijimi i Edelstein u shit më pas për 24.150 dollarë dhe mbeti në të njëjtat duar deri të premten, tha Sotheby's, por nuk bëri të ditur se kush ishte pronari i ri.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës