FOTO+VIDEO: Sigurime të forta policore nën Calais, në pritje të delegacioneve bullgare

Sigurim i fortë policor rreth pazarit të Shkupit/Foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Pas pjesës zyrtare të kremtimit të 151 vjetorit të lindjes së të madhit dhe revolucionarit maqedonas Goce Dellçev, nën Kale rreth kishës së Shën. Njësitet policore që ruanin varrin e Goce Dellçevit, në pritje të delegacioneve bullgare, u kursyen.

Vendndodhja e një helikopteri të policisë fluturon gjithashtu.

Helikopteri policor mbi lokacion/Foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Sipas njoftimit, ata zyrtarisht do të bëjnë homazhe te varri i Goce Delechev bZëvendëskryeministri hungarez i ngarkuar për rendin dhe sigurinë publike dhe ministri i Punëve të Brendshme Ivan Demerdzhiev dhe zëvendësi i tij Vencislav Katinov.

Përmes rrjeteve sociale ka pasur njoftime për ardhjen e përfaqësuesve të shoqatave bullgare dhe politikanëve nga Republika e Bullgarisë, por sipas protokollit aktual do të ketë kontrolle për të gjithë qytetarët që duan të afrohen te varri i Goce Dellçevit.

Gazetarët e “Sloboden Pechat” raportojnë nga terreni se policia nuk i lejon qasje një grupi të qytetarëve të cilët ndodhen te ura Goce Dellçev dhe po tentojnë të arrijnë në St. Shpëtimi.

Një grup qytetarësh të bllokuar nën Kale/Foto: Sloboden pechat/Meto Zdraev

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës