FOTO+VIDEO: Sevilla fitoi titullin e Ligës së Evropës për herë të shtatë

foto: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Në finalen e Europa League luajti në “Puskas Arena” në Budapest të Hungarisë, skuadra e Sevilje pas gjuajtjes së penalltive (4:1) e mposhti atë Roma për titullin e shtatë në garë. Pas 90 minutave të rregullta, rezultati ishte 1:1.

Pas pjesës së parë, “ujku” romak priti me golin e Paulo Dibala në minutën e 35-të të ndeshjes.

Duke asistuar golashënuesin më të mirë për klubin italian, Mançini, shënoi autogol në minutën e 55-të për të barazuar rezultatin dhe për të sjellë gëzim për spanjollët.

Në minutën e 75-të u akordua një penallti për Sevillas për shkak të një faulli të pretenduar në zonën e rreptësisë, por pas rishikimit të pamjeve të VAR-it, gjyqtari anglez A. Taylor e ktheu vendimin.

Pati një situatë të diskutueshme në anën e kundërt në minutën e 81-të, kur lojtarët e Romës protestuan për një goditje me dorë të supozuar në zonën e rreptësisë, por Taylor nuk tregoi penalltinë.

Në 30 minutat shtesë nuk pati gola, kështu që fituesi u vendos pas penalltive.

Në serinë e parë, Ocampos ishte i saktë për Sevillan, ashtu si Cristante në anën e kundërt (1:1). Lamela riktheu avantazhin për klubin spanjoll dhe Mancini, i cili ishte sërish tragjik, humbi goditjen nga pika e bardhë. Rakitić u kujdes për 3:1, dhe Roger Ibáñez ishte i pasaktë për Romën.

Finalja 4:1 në gjuajtjet e penalltive u vendos nga Montiel për fitoren e Sevillas dhe titullin e shtatë të klubit, që e bën atë trofeun më të madh në Europa League.

foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI
foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI
foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI
foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI
foto: EPA-EFE/Tamas Kovacs
foto: EPA-EFE/Tamas Kovacs

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës