FOTO+VIDEO | Tani është një qytet fantazmë: supozohej të ishte shtëpia e një milion njerëzve, kushtoi 100 miliardë dollarë

Foto: Wikimedia Commons

"Kam arritur të arratisem nga ky vend," ai qesh pak me nervozizëm Nazmi Hanafia. Një vit më parë, ky inxhinier IT (informacioni) 30-vjeçar u zhvendos në Qyteti pyjor, një kompleks i madh banimi i cili Kina e ndërtoi atë Johor, në jug të Malajzia. Ai ka marrë me qira një apartament me një dhomë në rrokaqiell me pamje nga deti, shkruan ai BBC.

Pas gjashtë muajsh ai ishte mjaftuar. Ai nuk donte të vazhdonte të jetonte, siç tha ai, në "qyteti fantazmë".

“Nuk më interesonin depozita ime, nuk më interesonin paratë. Më duhej të largohesha”, tha Hanafia, e cila u takua me gazetarët e BBC-së në ndërtesën ku ai jetonte.

"Më turpëruan për t'u rikthyer këtu." Është një shkretëtirë këtu - vetëm ti dhe mendimet e tua”, shpjegon Hanafia.

Foto: Printscreen/Instagram/forestcity_countrygarden

Një projekt prej 100 miliardë dollarësh

Brenda Nisma Brez dhe Rruga, kompania më e madhe e pasurive të paluajtshme në Kinë, "Kopshti i vendit", prezantuar në vitin 2016 Qyteti pyjor – një megaprojekt me vlerë 100 miliardë dollarë. Në atë kohë, bumi i pasurive të paluajtshme në Kinë ishte në lëvizje të plotë. Investitorët morën hua shuma të mëdha parash për të ndërtuar brenda dhe jashtë vendit për blerësit e klasës së mesme.

Plani i Country Garden ishte të ndërtonte një metropol miqësor ndaj mjedisit në Malajzi me një fushë golfi, park ujor, zyra, bare dhe restorante. Kompania pretendoi se Forest City përfundimisht do të ishte shtëpia e gati një milion njerëzve.

Tetë vjet më vonë, projekti qëndron si një kujtesë se nuk duhet të jesh në Kinë për të ndjerë efektet e krizës së pasurive të paluajtshme në Kinë. Deri më tani është ndërtuar vetëm 15 për qind e të gjithë projektit dhe sipas vlerësimeve të fundit është shfrytëzuar pak më shumë se një për qind e totalit të ndërtimit.

Pavarësisht përballjes borxhe prej gati 200 miliardë dollarësh, “Country Garden” tha për “BBC” se është optimist për përfundimin e projektit.

Foto: Printscreen/Instagram/forestcity_countrygarden

Forrest City u njoftua si "Një parajsë e ëndrrave për të gjithë njerëzimin". Por në realitet ai synonte tregun vendas kinez, duke u ofruar njerëzve ambicioz mundësinë për të zotëruar një shtëpi të dytë jashtë vendit. Çmimet ishin të papërballueshme për shumicën e malajzianëve të zakonshëm.

Për blerësit kinezë, prona do të ishte një investim që mund t'u jepej me qira malajzianëve vendas si p.sh Hanefij ose të përdoret si shtëpi pushimi. Në realitet, vendndodhja e izoluar e Forest City - e ndërtuar në ishuj të rikuperuar larg qytetit më të afërt të madh të Johor Bahru - i pengoi qiramarrësit e mundshëm dhe i dha pseudonimin e tij lokal. "Qyteti fantazmë".

“Të jem i sinqertë, këtu është rrëqethëse. Kisha pritshmëri të mëdha për këtë vend, por ishte një përvojë kaq e keqe. Nuk ka asgjë për të bërë këtu”, tha Hanafia për BBC.

Plazh i shkretë dhe kënde lojërash

Forest City jep një atmosferë të çuditshme, me sa duket vendpushim i braktisur. Në një plazh të shkretë ka një kënd lojërash për fëmijë të lënë pas dore, një makinë të vjetër të ndryshkur dhe shkallë të bardha betoni që nuk të çojnë askund. Pranë ujit vendosen shenja paralajmëruese për shkak të të cilave noti nuk rekomandohet krokodilët.

Shumë dyqane dhe restorante janë të mbyllura në qendrën tregtare të ndërtuar me qëllim. Disa bare as nuk kanë mbaruar. Në skenën surrealiste, një tren i zbrazët për fëmijë shkon në rrathë në qendër, duke luajtur vazhdimisht "Kokat, shpatullat, gjunjët dhe gishtërinjtë" në kinezisht.

Në sallën ekspozite Country Garden aty pranë, ka një model të madh të qytetit, që tregon se si duhet të duket qyteti i përfunduar i Pyllit. Pas sportelit të shitjeve janë disa punonjës që duken sikur janë të mërzitur. Shenja sipër tyre lexon: "Qyteti pyjor. Aty ku lumturia nuk mbaron kurrë."

Njerëzit këtu duket se janë më të tërhequr nga statusi i zona pa taksa. Plazhet janë plot me shishe alkooli të hedhura.

Foto: Wikimedia Commons

Kur bie nata, errësira mbulon Forest City. Secili prej blloqeve të mëdha të apartamenteve përmban qindra banesa, por vetëm disa i kanë ndezur dritat. Është e vështirë të besohet se dikush jeton në të vërtetë këtu.

“Ky vend është i frikshëm. Edhe gjatë ditës, kur del nga dera, korridori është i errët”, thotë Joan Kaur, një nga banorët e paktë.

Ajo dhe burri i saj jetojnë në katin e 28-të të një prej rrokaqiejve - ata janë vetëm në të gjithë katin. Ashtu si Hanafia, ata kanë marrë një apartament me qira dhe planifikojnë të largohen sa më shpejt që të munden.

“Më vjen keq për njerëzit që në fakt investuan para dhe blenë një apartament këtu. Qyteti Pyjor i Google nuk është ai që shihni këtu sot. Duhet të ishte projekti që iu premtua njerëzve, por nuk është”, shtoi Kaur.

Të flasësh me njerëzit në Kinë që kanë blerë apartamente në Forest City nuk është e lehtë. BBC ka mundur të kontaktojë indirekt me disa pronarë, por ata nuk kanë dashur të komentojnë, qoftë edhe në mënyrë anonime.

Nuk ka fare njerëz

Megjithatë, mediat sociale ofrojnë disa histori anekdotike. Nën një postim që vlerëson projektin, një klient nga Provinca Liaoning thotë: “Kjo është shumë e gabuar. Qyteti i Pyjeve të sotëm është një qytet fantazmë. Nuk ka fare njerëz. “Është larg qytetit, ka objekte banimi jo të plota dhe është e vështirë të lëvizësh pa makinë”.

Disa pyetën se si mund të merrnin një rimbursim në pronën e tyre, ku njëri tha: "Çmimi i banesës sime ka rënë aq shumë sa kam mbetur pa fjalë".

Ky lloj zhgënjimi po ndihet në të gjithë Kinën, ku tregu i pasurive të paluajtshme është në rrëmujë. Pas viteve të huamarrjes së shfrenuar nga kompanitë e pasurive të paluajtshme, qeveria kineze, nga frika e një flluskë, vendosi kufizime të forta në vitin 2021.

Kur bëhet fjalë për krizën e pasurive të paluajtshme në Kinë, Forest City është një rast klasik i ambicies kundrejt realitetit. Disa faktorë lokalë mund të kenë kontribuar në situatën aktuale, por kjo është dëshmi se ndërtimi i dhjetëra mijëra apartamenteve në mes të askundit nuk mjafton për të bindur njerëzit të jetojnë atje.

Në fund të fundit, fati i Forest City – dhe qindra projekteve në të gjithë Kinën – i takon qeverisë kineze. Në tetor, dolën raporte se Country Garden ishte vendosur në një listë paraprake të kompanive për të marrë mbështetje financiare nga qeveria kineze – megjithëse shkalla e asaj mbështetjeje është ende e paqartë.

Njerëzit si Hanafia nuk kanë gjasa të kthehen gjithsesi: "Unë sigurisht që do të zgjedh më me kujdes herën tjetër." Jam i lumtur që largohem nga ky vend, tani e kam kthyer jetën”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës