FOTO+VIDEO: Rodri për titullin e parë të Manchester Cityt në Champions League

foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Sot në finalen e Ligën e Kampionëve luajti në stadiumin “Ataturk” të Stambollit, skuadra e Manchester City festoi me 1:0 kundër Inter. Për Manchester Cityn ky është titulli i parë në Champions League dhe Interi mbetet në tre.

Në pesë minutat e para, lojtarët e Interit e nisën çuditërisht fuqishëm, me presion mjaft të fortë në vijën e fundit të Manchester Cityt. “Qytetarët” nuk u trembën, pasi që në minutën e gjashtë, kur Bernardo Silva u fut në zonën e penalltisë së Milanit “Nerrazuri”, gjuajti nga e djathta, por thuajse e pasaktë.

foto: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Në minutën e 26-të, një tentativë e zgjuar e Barellës mund të ishte fatale për Cityn. Ai erdhi drejt topit dhe u përpoq ta dërgonte topin në portën e zbrazët pasi Ederson kishte dalë jashtë. Vetëm 120 sekonda më vonë, një rast të mirë pati Haaland, i cili erdhi drejt topit dhe gjuajti që në momentin e parë jashtë bilancit, por Onana reagoi në mënyrë perfekte dhe shpëtoi Interin.

foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Në minutën e 36-të lajm i tmerrshëm për Pep Guardiolën pasi De Bruyne nuk mundi të vazhdonte ndeshjen për shkak të lëndimit, kështu që në vend të tij në lojë hyri Foden. Pas pjesës së parë nuk pati gola (0:0), dhe ishte City që e nisi sulmues në pjesën e dytë, duke diktuar ritmin, por skuadra e Simone Inzaghit u mbrojt me sukses.

foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Interi e kishte shumë të lehtë të kalonte në avantazh në minutën e 59-të, pasi Bernardo Silva dhe Akanji nuk shkuan mirë, në vend që Lautaro Martinez t'ia kalonte topin Lukakut, argjentinasi vetëm gjuajti nga këndi "i vdekur".

Sikur me ndonjë rregull të pashkruar, kur shanset nuk realizohen, vjen dënimi. Kështu bëri City kur shënoi me Rodri. Akanji luajti mirë me Bernardo Silva, i cili luajti për Rodri, i cili vrapoi drejt topit dhe e futi në rrjetën e Onanës (1:0).

Vetëm dy minuta më vonë, Interi mund të kishte barazuar, por Dimarco goditi traversën. Në minutën e 77-të, Foden mundi të zgjidhë të gjitha dilemat rreth fituesit, gjuajti në tokë, por portieri i klubit italian reagoi mirë.

Interi pati një tjetër mundësi të mirë për të barazuar, në minutën e 88-të, Lukaku tentoi me kokë nga pesë metra, por Ederson ndaloi goditjen e belgut me një pritje të pabesueshme. Lukaku kërcënoi edhe në minutën e 90-të, këtë herë në tokë nga një pozicion shumë i vështirë, por i padëmshëm për Cityn.

foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
foto: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Sezoni 2022/2023
Liga e Kampioneve

Finale
Manchester City – Inter 1:0 (0:0)
Rodri 68`

MANCHESTER CITY: Ederson – Diaz, Ake, Akanji – Stones (Walker 82’), Rodry, Gundogan, De Bruyne (Foden 36’) – Grealish, Bernardo Silva, Haaland.

INTER: Onana - Bastoni (Goossens 76'), Acherbi, Dimarco - Darmian (D'Ambrosio 84'), Dumfries (Belanova 76'), Barela, Calhanoglu (Mkhitaryan 84'), Brozovic - Martinez, Dzeko (Lukaku 57') .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës