FOTO+VIDEO | Të shtëna në paradën e Ditës së Pavarësisë së SHBA

Sulm i armatosur në Çikago më 4 korrik
Një sulm i armatosur ndodhi në periferinë veriore të Çikagos në një paradë që festonte Ditën e Pavarësisë Amerikane / 4 korrik 2022 / Foto: Profimedia

Një sulm i armatosur ka ndodhur sot në një periferi veriore të Çikagos në një paradë për të festuar Ditën e Pavarësisë Amerikane, raportojnë mediat lokale.

Parada u ndërpre pas dhjetë minutash, kur u dëgjuan të shtëna dhe filloi paniku. Sipas Chicago Sun-Times, disa persona u plagosën. Gazetari i gazetës pretendoi se kishte parë "tre trupa të përgjakshëm të mbuluar me batanije" dhe të paktën pesë të plagosur.

Një nga dëshmitarët okularë ka thënë se ka dëgjuar rreth 20 të shtëna radhazi dhe për këtë arsye ka gjykuar se “nuk mund të ketë qenë armë apo pushkë”. Ai ka deklaruar se ka parë të plagosurit, mes tyre edhe një grua për të cilën pretendon se nuk ka mbijetuar.

Autoritetet thanë se pesë persona u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën. Policia në Highland Park, një periferi veriore e Çikagos, tha se mbeti një "incident aktiv" dhe u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë larg.

Foto: John J. Kim / Newscom / Profimedia
Foto: Armando L. Sanchez / Newscom / Profimedia
Foto: Chicago Tribune/TNS/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Foto: Chicago Tribune/TNS/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Burimi: MIA

Video e ditës