FOTO+VIDEO | Salmoni i parë vegan i printuar në 3D në botë ka dalë në supermarkete

Salmon vegan i printuar 3D - Foto: Revo Foods / Ferrari / Profimedia

Llojet e ndryshme të ushqimit tashmë janë duke u bërë duke përdorur një printer 3D, por kjo është hera e parë që një produkt ka arritur nivel industrial.

Alternativë e printuar ndaj filetove të salmonit, thirri "Filetë të frymëzuara nga salmon", shitur në dyqanet austriake dhe konsiderohet ushqimi i parë i printuar në 3D që del në raftet e supermarketeve, njoftoi ai "IFL Science" (IFLScience).

- Ky është një moment historik në printimin industrial 3D të ushqimit, ne po fillojmë një revolucion krijues në industrinë ushqimore, një epokë në të cilën ushqimi prodhohet në përputhje me nevojat e konsumatorëve - tha Robin Simsa, CEO i kompanisë "Rivo Foods". ".

Salmon vegan i printuar 3D – Foto: Revo Foods / Ferrari / Profimedia

Ashtu si disa zëvendësues të tjerë të mishit, ky zëvendësues i salmonit është bërë nga mikoproteina, e cila është marrë nga kërpudhat filamentoze. Sa i përket lëndëve ushqyese, produkti ka shumë vitamina, dhe madje acidet yndyrore omega-3. Konsiderohet se ka përmbajtje të lartë të proteinave me rreth 9,5 gram për 100 gram produkt, megjithëse kjo është gjysma e përmbajtjes së proteinave të mishit të salmonit të vërtetë.

Studiuesit kanë vite që punojnë në zhvillimin e ushqimit të printuar 3D dhe deri më tani janë shfaqur produkte të ndryshme ushqimore të printuara, por deri më tani nuk ka arritur nivelin industrial.

Kompani të ndryshme kanë punuar për të paktën një dekadë për të zhvilluar lloje të ndryshme të mishit laboratorik, disa për të reduktuar ndotjen e prodhuar nga prodhimi bujqësor, të tjera për të krijuar një alternativë vegane ndaj mishit të vërtetë.

Prova e parë e një pete viçi të rritur në laborator u organizua më 5 gusht 2013 dhe që nga viti 2020, mishi i epruvetës po shitet në Singapor dhe Izrael.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës