FOTO+VIDEO | Pendarovski - Michel: Pranimi i propozimit francez do të mundësojë hapjen e fazës së parë të negociatave për anëtarësim

Takimi i Charles Michel dhe Stevo Pendarovski në Shkup / 5 korrik 2022 / Foto: Zyra e Presidentit Stevo Pendarovski

President Stevo Pendarovski dhe Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel Në takimin e sotëm në Shkup u pajtuan se pranimi i propozimit francez do të mundësojë hapjen e fazës së parë të negociatave për anëtarësim, e cila de facto do të zhbllokojë integrimin e vendit tonë në BE.

Përveç kësaj, hapja e fazës së parë do të përfaqësojë një nxitje të mëtejshme për përparimin dhe prosperitetin e Maqedonisë së Veriut, por do të ketë një ndikim pozitiv edhe në situatën e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor, njoftoi Kabineti i Kreut të Shtetit. .

“Bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime në kontekst të shqetësimeve që ekzistojnë te qytetarët për çështje identitare, për çka presidenti Pendarovski theksoi se gjuha dhe identiteti maqedonas duhet të respektohen dhe garantohen nga BE-ja”, thuhet në njoftim.

Takimi i Charles Michel dhe Stevo Pendarovski në Shkup / 5 korrik 2022 / Foto: Zyra e Presidentit Stevo Pendarovski

Në takim u bisedua për zhvillimet aktuale politike në Maqedoninë e Veriut, sfidat në lidhje me perspektivat evropiane të vendit dhe propozimin e BE-së për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Pendarovski e përshëndeti vizitën e Mishelit, duke e cilësuar si tregues të përkushtimit të Bashkimit Evropian dhe e informoi për rrjedhën e procesit të gjerë të konsultimit që po zhvillohet në lidhje me propozimin francez, si dhe për atmosferën në shoqërinë tonë për këtë. çështje.

Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, sot ndodhet në një vizitë njëditore në Shkup, ku do të ketë takime të veçanta me kreun e shtetit.

Burimi: MIA

https://www.slobodenpecat.mk/zaev-francuskiot-predlog-mozhebi-ne-e-najdobar-no-e-dobra-osnova-za-pochetok-na-pregovori-so-eu/

Video e ditës