FOTO+VIDEO | Anija më e madhe në botë: Gjashtë herë më e madhe se një aeroplanmbajtëse, e cila mban 100.000 njerëz

Foto: Freedom Cruise Line International / Ferrari / Profimedia

Anija më e madhe në botë, e cila do të jetë në gjendje të transportojë deri në 100.000 njerëz, do të bëjë të mundur mega-lundrimin më mbresëlënës ndonjëherë. Projektuar për të qenë shumë më tepër se një anije lundrimi, "Anija e Lirisë" është një vend i madh lundrues ku njerëzit mund të jetojnë, punojnë, dalin në pension ose të shkojnë me pushime, shkruan ai "San".

Pas dhjetë vitesh planifikim dhe investim, kompania amerikane “Freedom Cruise Line International” (Freedom Cruise Line International) duhet të fillojë ndërtimin e kësaj anije vitin e ardhshëm. Është një qytet i ashtuquajtur lundrues, 1370 metra i gjatë dhe 106 metra i lartë që do të lundronte përgjithmonë në oqeanet e botës – duke mos qëndruar kurrë në një vend aq gjatë sa të mërzitet ata që janë atje.

Foto: Freedom Cruise Line International / Ferrari / Profimedia

Duke shkuar nga Britania - do të kalonte Francën në Mesdhe dhe do të qarkullonte rreth Afrikës dhe në Oqeanin Indian. Më pas do të shkojë rreth Australisë, drejt Kinës dhe më pas do të shkojë përtej Paqësorit dhe poshtë brigjeve të Amerikës.

"Anija Liberty do të jetë anija më e madhe e ndërtuar ndonjëherë," tha Roger M. Gooch, drejtor i kompanisë.

Ai duhet të jetë gjashtë herë më i madh se aeroplanmbajtësja më e madhe aktuale në botë. Në imazhet e krijuara me ndihmën e një programi kompjuterik, kjo anije duket si një parking lundrues deri në 25 kate.

Foto: Freedom Cruise Line International / Ferrari / Profimedia

"Anija e Lirisë" duhet të përfshijë banesat, shkollat, spitalet, galeritë e artit, dyqanet, parqet, akuariumet, pellgjet dhe të ngjashme. Në krye të kësaj godine do të jetë një aeroport me një pistë për avionët e vegjël privatë dhe komercialë, i cili do të lejojë transportin e pasagjerëve ose dërgimin e ushqimit të nevojshëm.

Dëshira e kompanisë që qëndron pas këtij projekti është që anija të ketë 40.000 banorë të përhershëm, 30.000 vizitorë të përditshëm, 10.000 mysafirë të rastit dhe 20.000 anëtarë ekuipazhi dhe punonjës të institucioneve të anijes.

Foto: Freedom Cruise Line International / Ferrari / Profimedia

Projekti "Anija e Lirisë" u propozua për herë të parë në vitet nëntëdhjetë të shekullit të kaluar. Ai mban një vizion të një kolonie të lëvizshme oqeanike që nuk i nënshtrohet ligjeve të asnjë shteti, ku njerëzit mund të jetojnë, punojnë ose të gëzojnë pensionin e tyre pa asnjë kufizim.

Realizimi i këtij projekti është pritur prej dekadash për shkak të mungesës së fondeve të nevojshme për ndërtimin e tij. Supozohet se anija do të kushtojë rreth 10 miliardë euro, ndërsa akomodimi në të duhet të kushtojë nga 175.000 euro në 10 milionë euro – në varësi të njësisë së zgjedhur të akomodimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës