FOTO+VIDEO | Mançevski nënshkroi autografe për “Kajmak” në Taipei për një orë

Foto: Promo

"Kajmak" më Milço Mançevski premiera e tij u shfaq edhe në Tajvan, ku u shfaq jashtë konkurrencës në Festivalin e Filmit Golden Horse në Taipei. Dje dhe pardje pati dy projeksione të mbushura me njerëz dhe radhë një orëshe të publikut për një autograf nga regjisori maqedonas. Kjo pasoi seancat e bisedave me audiencën, të cilët vlerësuan historinë dhe thanë se vazhdimisht befasonte.

Pas premierës pardje, "Kajmak" ose "Duet në pasion" siç është përkthimi tajvanez i filmit, pati një shfaqje të dytë dhe një tjetër diskutim me publikun dhe janë planifikuar edhe dy shfaqje të tjera. Aktualisht “Kajmak” është në vendin e dytë për nga popullariteti në publikun e festivalit “Kali i Artë”.

Në recensionin e “Kajmak” që pasohet nga intervista e Mançevskit në portalin “Një film i mirë për tu parë”, thuhet se regjia e Mançevskit ka një “prekje mjeshtërore” dhe se “larmia e humorit shtrihet edhe në performancën e ansambli, i cili u tregua më se i aftë për të luajtur të dyja anët e medaljes”.

“Filmi ka një pamje të paparashikueshme të drejtësisë karmike dhe duhet të jetë një përvojë unike, tragjikomike për këdo që ka fatin ta shohë atë”, thuhet në rishikim.

Foto: Promo

Në Taipei, ku sapo janë relaksuar paksa protokollet e rrepta të Covid-it, lejohen shfaqjet e festivalit me 70 për qind zë të sallave të kinemasë, ndërsa për "Kajmak" dje dhe pardje, për shkak të interesit të madh për takimin me drejtorit Mançevski, organizatori madje është dashur të kufizojë kohën e takimeve me tifozët. Gjithashtu, para dhe pas shfaqjes, shumë adhurues këmbëngulës të Mançevskit shiheshin që e ndiqnin para sallës së kinemasë dhe në rrugët e afërta, duke kërkuar autografe dhe duke u fotografuar me të.

Foto: Promo

Tre vjet më parë, në të njëjtin festival, publiku tajvanez priti një orë e gjysmë në një radhë prej 20 metrash për një autograf nga Mançevski, kur u shfaq premiera e filmit "Willow". Kësaj radhe, përveç fotove dhe autografeve, kanë shfrytëzuar rastin edhe për ta pyetur dhe diskutuar me kureshtje në të dyja seancat.

“Filmi më ngjalli emocione dhe nuk më la indiferent”, “Kajmak më bëri të qeshja, por më hapi edhe disa dilema”, “Kajmaku është shumë ndryshe nga “Para shiut” që e kam parë. disa herë”... janë disa nga përshtypjet dhe pyetjet drejtuar Mançevskit. Ai u përgjigj:

“Dua të bëj filma që janë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Nëse i bëni jehonë të njëjtës ndjenjë, atëherë ju jeni vetëm një biznesmen i mirë, por jo një artist i mirë. Në 'Kajmak' tregoj një histori dashurie për të rritur. Ka shumë filma që thjeshtojnë marrëdhëniet intime mes të rriturve, por në jetë, marrëdhëniet e dashurisë nuk funksionojnë sipas parimit - princi dhe princesha jetojnë të lumtur përgjithmonë. “Kajmak” është më shumë një film për atë që jemi, sesa për atë që duam të jemi”.

Në shfaqjen e dytë erdhi edhe regjisori më i famshëm tajvanez Tsai Ming-Liang me të cilin Mançevski u takua në premierën botërore në Tokio javën e kaluar.

Takimi me profesor Shang-Sing Guo ishte veçanërisht i dashur për Mançevskin, student i tij nga Universiteti i Nju Jorkut, tani profesor universiteti. Si student, Guo erdhi dy herë në Maqedoni, për të ndjekur xhirimet e videoklipit "Maqedonia e përjetshme" dhe për të marrë pjesë në xhirimet e filmit "Nënat".

“Faleminderit Milço që bëtë ‘Kajmak’, ishte kënaqësi e madhe ta shikoja në një ekran të madh me një audiencë të madhe. Çfarë nate!”, ka shkruar në rrjetet sociale kompozitori Thomas Fogen, një nga autorët e muzikës së filmit, i cili jeton në Taipei.

“Një premierë lirike”, tha një shikues.

Foto: Promo

Festivali i Filmit në Taipei, i cili ekziston që nga viti 1962 dhe është një nga më të vjetrit në Azi, është një konglomerat që kombinon çmimet prestigjioze Kali i Artë për Filmin më të Mirë nga një Autor Aziatik, promovimin e filmave botërorë dhe Akademinë e Filmit.

Deri më tani, pothuajse të gjithë filmat e Manczewskit janë shfaqur në Tajvan dhe në vitin 2019 ai ishte i ftuar për herë të parë në këtë festival, kur u shfaq filmi ‘Vrba’”.

Foto: Promo

Pas premierës në Tajvan, "Kajmak" së shpejti do të ketë premierën maqedonase dhe më pas do të jetë menjëherë në repertorin e rregullt në të gjitha kinematë në mbarë vendin.

VIDEO INTERVISTA Milço Mançevski: Filmi maqedonas është ambasadori më i mirë i Maqedonisë, eksporti jashtëzakonisht i suksesshëm

Video e ditës