FOTO + VIDEO: Lava shkatërron disa vila luksoze në Ishujt Kanarie

Vilat digjen për shkak të shpërthimit vullkanik në ishullin La Palma, pjesë e Ishujve Kanarie / Foto Youtube Screenshot The Sun

Ishulli spanjoll La Palma, i cili u godit nga shpërthimi i vullkanit Kumbre Vieja, i ndjekur nga gati 4 tërmete të vegjël në brigjet veriperëndimore të Afrikës, këtë mëngjes, lumenjtë e lavës vazhduan të derdhen në det, dhe një i ri u hap në këmbët e malit. krateri, i vendosur 900 metra në veri të vullkanit, transmeton AP.

Krateri i ri u hap vonë natën e kaluar pasi një tërmet me magnitudë 3,8 goditi ishullin.

Vilat digjen për shkak të shpërthimit vullkanik në ishullin La Palma, pjesë e Ishujve Kanarie / Foto Youtube Screenshot The Sun

La Palma, me një popullsi prej rreth 85.000, është pjesë e Ishujve Kanarie.

Llava deri më tani ka mbuluar 106 hektarë tokë dhe ka shkatërruar 166 shtëpi dhe ndërtesa të tjera, pohon Koperniku.

Lumenjtë e pandalshëm të lavës, deri në gjashtë metra të lartë, zbresin në shpat. Llava shkatërroi gjithçka në rrugën e saj, dhe videot tregojnë më së miri shkallën e katastrofës.

Vilat digjen për shkak të shpërthimit vullkanik në ishullin La Palma, pjesë e Ishujve Kanarie / Foto Youtube Screenshot The Sun

Lava pritet të arrijë sot në Oqeanin Atlantik, ku mund të shkaktojë shpërthime dhe të prodhojë re gazi helmues.

VIDEO: Shpërthimi i vullkanit në Ishujt Kanarie, 5 mijë njerëz u evakuuan

Video e ditës