FOTO+VIDEO | Gjermania hapi kampionatin europian me “fishekzjarre”, autogoli i Rudigerit një njollë e vogël në dominimin ndaj Skocisë

Foto: EPA-EFE / MOHAMED MESSARA

Nikoqiri i Kampionatit Evropian Gjermania e nisi furishëm Evropianin me fitoren ndaj Skocisë 5:1.

Që në fillim Gjermania filloi të dominonte, Skocia e pati të vështirë të dilte nga pjesa e vet dhe pas dhjetë minutash pamë golin e parë. Shënues i golit të parë të Kampionatit Evropian ishte sulmuesi i Bayer Leverkusen Florian Wirtz. Gjermanët nuk u ndalën me lojën edhe pas golit të shënuar, tashmë në minutën e 19-të Muzikore u rrit në 2:0.

Skocia nuk ishte në gjendje ta lironte presionin dhe Gjermania e kontrolloi plotësisht lojën. Në fund të së parës Kai Havertz nga një penallti u rrit në 3:0. Këtu tashmë po bëhej e qartë se Gjermania do ta niste turneun me fitore dhe pyetja e vetme ishte se me cilin rezultat.

Foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI
Foto: EPA-EFE / FRIEDEMANN VOGEL
Foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK
Foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Pamja në fushë nuk ndryshoi as në pjesën e dytë. Gjermania shënoi një tjetër gol Rrethi i plotë i cili zuri vendin e Haverz në minutën e 63-të. Fulkrug goditi sërish rrjetën, por ai gol u anulua për shkak të një pozicioni të paligjshëm. Rudgier në minutën e 87-të pas krosimit goditi rrjetën e tij dhe në fund vetë Emre Chan vendosi finalen 5:1.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës