FOTO+VIDEO | Fituesja e dytë radhazi e Francës në Eurovizion për Junior Tamara Grujeska përfundoi në vendin e 12-të.

Zoe Clozir/Eurovizioni për fëmijë/Foto: Printscreen/ Instagram Eurovisionfun

Mbaro Edicioni i 21-të mbi Eurovizioni për fëmijë që u zhvillua në Nice, Francë. Pas një sekuence të tensionuar votimi, Franca me Zoë Closer dhe këngën e saj "Coeur" (Zemër) u kurorëzua fituesja e edicionit të sivjetmë. Spanja përfunduar më vendin e dytë, dhe Armenia në Vendi i tretë.

Foto: Printscreen / Instagram

Franca fitoi Festivalin e Këngës Junior Eurovision për të dytin vit radhazi, falë Zoë Clozier.

Ja rezultatet e plota:

1. Francë – 228

2. Spanja – 201

3. Armenia – 180

4. Britania e Madhe – 160

5. Ukraina – 128

6. Polonia – 124

7. Hollanda - 122

8. Shqipëria – 115

9. Gjermani - 107

10. Maltë – 94

11. Itali – 81

12. Maqedonia e Veriut – 76

13. Portugalia – 75

14. Gjeorgjia – 74

15. Estonia – 49

16. Irlandë – 42

Foto: Printscreen/ Eurovisionfun

Numri i vendeve pjesëmarrëse ka mbetur i njëjtë me vitin e kaluar, sepse Serbisë dhe Kazakistanit u tërhoqën, a Gjermania u kthye pas një viti mungesë. Junior Eurovision mirëpriti gjithashtu një anëtar të ri, Estonia, e cila u shfaq për herë të parë sot në skenën e "Palais Nikaya" në Nice.

 

Të gjithë përfaqësuesit e mëparshëm maqedonas në Eurovizion: "Krenari" na bëri krenarë dhe e gjithë Europa kërceu në "Ninanajna"

Të gjithë përfaqësuesit e mëparshëm maqedonas në Eurovizion: "Krenari" na bëri krenarë dhe e gjithë Europa kërceu në "Ninanajna"

VIDEO | Vokal mbresëlënës: Shikoni provën e parë të Tamara Grujeskës në Junior Eurovision

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës