FOTO + VIDEO | Protestuesi bën kërdi në tapetin e kuq në Kanë: Mos na përdhunoni

украина
Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Një grua vrapoi topless në tapetin e kuq Festivali i Filmit në Kanë në protestë me një mesazh të shkruar në trupin e saj që akuzonte ushtarët rusë për përdhunim gjatë pushtimit të Ukrainë.

Festivali i Kanës
Protestuesja në tapetin e kuq në Festivalin e Filmit në Kanë / Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Protestuesja në tapetin e kuq grisi pjesën e sipërme të rrobave dhe tregoi mesazhin “Ndaloni të na përdhunoni” të shkruar në trup me ngjyrat e flamurit ukrainas. Kofshët e saj ishin të ngjyrosura me të kuqe, që simbolizonte gjakun.

Festivali i Kanës
Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER /

Autoritetet ukrainase thonë se po hetojnë rastet e përdhunimeve nga trupat ruse gjatë okupimit të pjesëve të vendit.

Hapja madhështore e Festivalit të 75-të të Filmit në Kanë të martën mbrëma u shënua nga një videomesazh nga presidenti ukrainas Volodimir Zelenski.

GALERIA | Festivali i 75-të i Filmit në Kanë: Zelenski i drejtohet audiencës, Forrest Whitaker fiton Palmën e Artë

Në kuadër të luftës në Ukrainë, organizatorët e festivalit vendosën të mohojnë akreditimet e të gjithë kineastëve rusë, por edhe të gazetarëve që janë në çfarëdo mënyre të lidhur me qeverinë ruse.

Nga ana tjetër, kundërshtari i luftës në Ukrainë, regjisori rus Kiril Serebrenikov, e njohur për filmat e saj të guximshëm dhe mbështetjen për personat LGBTI, hapi zyrtarisht festivalin me filmin "Gruaja e Çajkovskit" në garë për Palmën e Artë dhe i tha publikut "Jo luftës!"

;

Video e ditës