FOTO+VIDEO | Alcaraz u lëndua, kështu që Gjokoviç dominoi për finalen e shtatë në Roland Garros

Foto: EPA-EFE / MOHAMMED BADRA

Novak Djokovic u kualifikua në finalen e Roland Garros pasi e mposhti sot në finale 3:1 Carlos Alcaraz i cili aktualisht është numri një në listën ATP.

Alkaraz kishte vetëm forcën për rezistencë më serioze në setin e parë dhe të dytë. Gjokoviç e fitoi setin e parë me rezultat 6:3, pasuar nga seti në të cilin Alcaraz luajti tenisin më të mirë. Seti i dytë përfundoi në favor të spanjollit me 7:5.

Më pas pati një dëmtim të tenistit të ri, i cili ndoshta vendosi ndeshjen.

Foto: EPA-EFE / MOHAMMED BADRA
Foto: EPA-EFE / MOHAMMED BADRA

Pas lëndimit të Alcarazit, Gjokoviç filloi të dominonte në fushë dhe Alcaraz nuk mundi ta kthente lojën në setin e dytë. Gjokoviç fitoi me rezultat 6:1 setin e tretë dhe të katërt dhe me siguri e çoi ndeshjen deri në fund.

Për Gjokoviçin, kjo do të jetë finalja e shtatë në Roland Garros dhe kjo fitore ishte e 20-ta radhazi në turnetë Grand Slam.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës