Ekspozita e fotografive "Ukraina: Një krim lufte" është një pasqyrë e rrallë dhe prekëse e kostos njerëzore të konfliktit, viktimave dhe vuajtjeve

Fotot në “Mala Stancia” tregojnë historinë e luftës / Foto: Arbnora Memeti

Më 12 qershor, në qendrën multimediale “Mala stanitsa” në Shkup u hap ekspozita fotografike “Ukraina: Krimet e Luftës”, e cila udhëtoi nga Tirana përmes Prishtinës në Shkup në organizimin e fondacioneve Shoqëria e Hapur – Ballkani Perëndimor dhe “FotoEvidence”.

Ekspozita e fotografive “Ukraine: A War Crime” bazohet në librin me të njëjtin emër të botuar nga FotoEvidence, i cili përfshin më shumë se 360 ​​fotografi dhe 30 dëshmi, të cilat hedhin dritë mbi pushtimin rus në Ukrainë.

Nëpërmjet fotografive të fotoreporterëve të guximshëm dhe të talentuar, të cilët rrezikojnë jetën për të kapur të vërtetat e tmerrshme të luftës, ekspozita, e vendosur në tre dhoma, jep një pasqyrë të rrallë dhe prekëse të kostos njerëzore të konfliktit, sakrificës dhe vuajtjes. Ai nuk është vetëm një pasqyrim i ngjarjeve të kaluara, por edhe një thirrje për dialog, ndjeshmëri dhe mbështetje për Ukrainën në përpjekjet e saj për drejtësi dhe shërim.

Andi Dobrushi, drejtor i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur - Ballkani Perëndimor / Foto: Arbnora Memeti

Në fjalën e tij në hapjen e ekspozitës, Andi Dobrushi, drejtor i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur – Ballkani Perëndimor, theksoi: “Fotografitë janë shumë të forta. Ekspozita është e ndryshme nga ato të mëparshmet. Këtu, historia e tmerreve të luftës na kalon nëpër tre dhoma, njëra prej të cilave tregon luftën, e dyta viktimat dhe e treta i kushtohet dashurisë dhe shpresës. Këto foto tregojnë qëndrueshmëri, sepse edhe pse shohim vuajtje, dhimbje, luftë dhe efekte të saj, populli i Ukrainës ende gjen forcë." Ukrainë.

Svetlana Bakhchevanova, kuratore e ekspozitës / Foto: Arbnora Memeti

Svetlana Bakhchevanova, kuratore e ekspozitës, themeluese dhe drejtoreshë e FotoEvidence, foli për atë që e shtyu të krijonte librin dhe më pas ekspozitën, për sfidat me të cilat u përball bashkë me fotoreporterët. Ajo theksoi se këto foto nuk janë vetëm një dëshmi, por edhe një provë e asaj që po ndodh në Ukrainë, duke theksuar: “Ka të bëjë që të mos harrohet ajo që po ndodh. Ka një luftë që po ndodh dhe është e rëndësishme të tregohet dhe të tregohet se çfarë po kalon Ukraina. Shpresoj që njerëzit të vijnë dhe të shohin ekspozitën dhe përmes saj të vërtetën përmes punës së 93 fotoreporterëve”.

Christopher Okikone, fotoreporter / Fotografi: Arbnora Memetti

Fotoreporteri Christopher Okikone, veprat e të cilit janë botuar në gazetat e njohura botërore dhe një nga autorët e fotove në libër dhe për ekspozitën, theksoi në prezantimin e tij emocionues: “Ju lutemi, shikoni përreth dhe thoni: si justifikohet bombardimi? si justifikohet vrasja?" Dhe pastaj përpiquni të kuptoni dhe mbani Ukrainën në zemrat tuaja. Një miku im, rreth të 50-ave, pa fotot dhe filloi të qante, më pas pyeti: 'Pse duan të na vrasin?' I vetmi shpjegim që kisha ishte se ata po përpiqeshin të shfarosnin popullin ukrainas. Këto fotografi tregojnë historinë e luftës”.

Ai u bëri thirrje të pranishmëve që ta ndajnë këtë histori më tej, në mënyrë që më shumë njerëz të dinë se çfarë po ndodh në të vërtetë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 26 qershor në “Mala stanisa” në Shkup. Ekspozitës i parapriu një panel diskutimi që u zhvillua në të njëjtën ditë, më 12 qershor, në “Mala Stanista”. Folës të diskutimit ishin kuratorja Svetlana Bakhchevanova dhe fotoreporteri i “New York Times”, Christopher Okikone, ndërsa moderatori u bë nga Artan Sadiku.

(Teksti është botuar në "Shtypi Kulturor" numër 235, në botimin e shtypur të gazetës "Sloboden Pechat" më 15-16.6.2024)

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës