FOTO | "Plani amerikan" i harruar: Gratë burgosen sepse besohej se ishin seksualisht imorale

Foto: Profimedia

Gjatë shekullit të 20-të në Amerikë, u përhap gjerësisht një program qeveritar pak i njohur, në të cilin njerëzit detyroheshin në "trajtime" të rrezikshme pa prova, vetëm sepse kishin sëmundje seksualisht të transmetueshme. Kryesisht kishte të bënte me femrat, shkruan ai Histori.com.

Në vitin 1919, në Sacramento, California, autoritetet mblodhën 22 gra në vetëm një ditë. Njëra prej tyre ishte Margaret Hennessy, e arrestuar ndërsa shkonte në dyqan kasapi me motrën e saj.

Hennessy, e cila jetonte në Richmond të Kalifornisë me burrin e saj, po shërohej nga gripi dhe po qëndronte në shtëpinë e motrës së saj. Teksa dy gratë shkonin në pazar, ato u afruan nga polici Ryan dhe anëtarë të tjerë të "njësisë së moralit", një njësi që ishte formuar atë mëngjes dhe kishte për detyrë të pastronte qytetin nga veset dhe imoraliteti.

Foto: Profimedia

Policia tha se dy gratë ishin "të dyshimta". Hennessey u përpoq të shpjegonte se kush ishte dhe çfarë po bënte në Sacramento. Ajo u përpoq të tregonte kartën e identitetit. Ajo i tha policisë se djali i saj gjashtëvjeçar shkoi në shkollë në manastirin lokal dhe nëse e arrestonin, dikush do të duhej të kujdesej për të. Policët nuk i kushtuan vëmendje dhe i çuan në spital.

Plani Amerikan

"Moraliteti Ward" gjithashtu i çoi Hennessy-n dhe motrën në "Canary Cottage", një spital i famshëm izolimi i qytetit. Atje, një mjek i ekzaminoi organet gjenitale për të përcaktuar nëse kishin sëmundje seksualisht të transmetueshme.

Foto: Profimedia

- Në spital u detyrova të ekzaminohesha sikur të isha një nga gratë më të degraduara në botë. Dua të them se nuk kam qenë kurrë kaq i poshtëruar në jetën time. "Reputacioni im do të thotë shumë për mua dhe unë jam gati ta mbroj atë," tha Hennessy më vonë për gazetat lokale.

Foto: Profimedia

Përvoja e Margaret Hennessy ishte më se e pazakontë. Ajo u arrestua në një program për të cilin ajo ndoshta nuk kishte dëgjuar kurrë - Plani Amerikan.

Nga vitet 1910 deri në 1950, dhe në disa vende gjatë viteve 60 dhe 70, dhjetëra mijëra gra në Amerikë u ndaluan dhe u dërguan me forcë për ekzaminime gjinekologjike. Programi u modelua sipas disa programeve evropiane, sipas të cilave zyrtarët ndiqnin gra "të dyshimta", i arrestonin dhe i testonin.

Nëse rezultonin pozitivë, burgosen në institucionet penale pa asnjë procedurë. Megjithëse shumë regjistrime të atij programi janë humbur ose shkatërruar, burgimi i detyruar zgjati nga disa ditë në disa muaj.

Të dhënat tregojnë se në këto institucione, grave u është injektuar mërkuri dhe janë detyruar të marrin barna me bazë arseniku për të trajtuar sifilizin. Nëse ata silleshin keq ose nuk tregonin respektin "e duhur" femëror, këto gra rriheshin, lyheshin me ujë të ftohtë, futeshin në izolim apo edhe sterilizoheshin.

Foto: Profimedia

Kërcënim për ushtarët

"Plani Amerikan" u zhvillua gjatë Luftës së Parë Botërore për të parandaluar ushtarët dhe marinarët që të preken nga një sëmundje seksualisht e transmetueshme. Zyrtarët në vitin 1917 ishin të habitur me faktin se një përqindje e madhe e ushtarëve (madje në disa raste një në tre) ishin infektuar me sifiliz ose gonorre.

Sëmundjet nuk ishin vetëm një kërcënim për shëndetin, por edhe për sigurinë kombëtare.

Si rezultat, zyrtarët kaluan një ligj federal që ndalon punën seksuale brenda "zonës morale" pesë kilometra të çdo kampi ushtarak në vend. Kur u zbulua se shumica e grave që dyshohet se kishin infektuar burrat nuk ishin prostituta, programi u zgjerua.

Foto: Profimedia

Arrestimet në Sacramento

Ditën kur u arrestua Margaret Hennessy, ajo nuk ishte e vetmja e arrestuar. Oficeri Ryan dhe të tjerët kishin një mëngjes të stuhishëm. Njëzet e dy gra u arrestuan atë ditë.

Margaret dhe motra e saj u lanë të lirë atë mbrëmje sepse testet treguan se nuk ishin infektuar. Në fakt, 16 prej tyre u lanë të lirë, gjashtë u ndaluan gjatë ditës, dhe vetëm një ishte pozitiv.

'Plani Amerikan"Ai ishte jashtëzakonisht seksist dhe nuk kishte asnjë lidhje me shëndetin publik. Gratë u arrestuan gjithashtu "për ndryshimin e punës, marrëdhëniet me burrat, mënyrat e dyshimta të ecjes në rrugë, madje edhe për asnjë arsye të dukshme".

Foto: Profimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës