(FOTO) Topa uji për protestuesit në Jerusalem që kërkojnë zgjedhje të reja

Policia izraelite përdori topa uji për të shpërndarë protestuesit që u mblodhën në Jerusalem duke kërkuar zgjedhje të reja në vend.

Ata u përpoqën të marshonin drejt shtëpisë së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu pasi demonstruan jashtë Knesset-it, duke kërkuar zgjedhje të menjëhershme dhe lirimin e pengjeve të mbetur të mbajtur rob në Gaza.

Shumë izraelitë, të mërzitur nga pengjet dhe duke akuzuar Netanyahun për vendosjen e interesave politike mbi gjithçka tjetër, duan një marrëveshje për t'i dhënë fund luftimeve.

Demonstratat erdhën pasi Netanyahu shpërndau kabinetin ushtarak me ndikim të ngarkuar me drejtimin e luftës në Gaza.

Kabineti ushtarak me tre persona u shpërbë një javë pasi Benny Gantz, një ligjvënës popullor i opozitës dhe ish-shefi ushtarak, dha dorëheqjen nga koalicioni qeverisës i Netanyahut i zhgënjyer me mënyrën se si po zhvillohej lufta.

Në ditët e para të luftës, Gantz bëri thirrje për një kabinet të vogël me ministrin e Mbrojtjes Yoav Galant si një mënyrë për të hequr qafe ligjvënësit e ekstremit të djathtë në qeverinë e Netanyahut.

Kritikët thonë se vendimmarrja e Netanyahut gjatë kohës së luftës u ndikua nga ultranacionalistët në qeverinë e tij, të cilët kundërshtojnë një marrëveshje armëpushimi me Hamasin në këmbim të lirimit të pengjeve.

Ata mbështetën "migrimin vullnetar" të palestinezëve nga Gaza dhe kthimin e pushtimit ushtarak të territorit.

Netanyahu i mohon akuzat dhe thotë se ka në mendje interesat më të mira të vendit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës