FOTO | Në Dibër Maalo miqtë ngjitin postera të shoqes së zhdukur Vanja

Policia ende është duke i shqyrtuar pamjet nga video kamerat e sigurisë pasi dje në mëngjes është zhdukur 14-vjeçarja nga Shkupi, Vanja Gjorçevska, nxënëse në shkollën fillore “J.H”. Pestalozzi”. Deri më tani vajza nuk është parë në asnjë video. Telefoni që ajo kishte me vete është i fikur. Kishte një aplikacion prindëror për gjurmimin e vendndodhjes GPS në të. Por është e kotë kur telefoni nuk është i ndezur. Sot miqtë e Vanjës po ngjitnin postera në Dibër Maalo me imazhin e mikut të tyre të zhdukur që nga mëngjesi i djeshëm. Prindërit janë të mërzitur dhe të tronditur dhe policia është jashtëzakonisht vigjilente, por pa rezultat. Është formuar një ekip special në nivelin më të lartë në SVR Shkup për të pastruar këtë ngjarje. Në kërkim janë përfshirë me iniciativë qytetarët. Por ne po flasim për individë ose grupe më të vogla.

Poster në Dibër Maalo për zhdukjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska / Foto "Sloboden Pechat"

Dje në orën 7:20 të mëngjesit, 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska, nxënëse e SHF “Johan Heinrich Pestalozzi” doli nga shtëpia dhe shkoi në mësim. Por rrugës për në shkollë i humbet çdo gjurmë.

Vanya nuk ishte viktimë e ngacmimit. Nuk kishim marrëdhënie të prishura familjare dhe familja jonë nuk ka armiq. Ne kemi qenë gjithë natën në komisariatin e Bekos dhe të gjitha njësitë policore janë plotësisht të angazhuara dhe prandaj ndihem fajtor që kritikojnë policinë.

Më besoni, po e bëjnë, por vajza ime është zhdukur. E mora vesh që ajo mungonte kur mësuesja e klasës më tha se nuk ka ardhur në shkollë në mëngjes, sepse nuk është e zakonshme që ajo të mos vijë sepse kur një fëmijë është i sëmurë shkruajmë në grup. Ata zakonisht shkojnë në shkollë me motrën e tyre, por ajo humbi klasën e parë dhe qëndroi në shtëpi, dhe Vanya shkoi vetëm në shkollë.

Të gjitha opsionet merren në shqyrtim nga policia, nuk ka drejtim që të mos merret parasysh dhe hetohet. U kontrollua dhoma, u rishikuan të gjitha mesazhet, u dhashë kompjuterin, nuk gjetëm asgjë.

U përfshinë të afërmit, prindërit e shokëve të klasës, kamerat shikonin njëri-tjetrin, por nuk kanë një gamë më të gjerë dhe shohin vetëm afër bizneseve. Ajo nuk gjendet askund, në asnjë filmim. Të gjithë prindërit janë dakord, madje thonë të çojmë në stacion miqtë tanë të ngushtë, ata që e kanë njohur.

Nuk ka shanse ngacmimi, ambienti i vajzës sime është shumë kompleks. Motra ime më e vogël tani më thotë “mami, po ngjisin fotografitë e Vanjës në Qendrën e Bandës”, mes lotësh dhe qartazi e mërzitur dhe në tronditje dhe mosbesim të plotë, tha nëna e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, Zorica. "Sloboden Pechat".

Vanya kishte veshur pantallona të zeza me xhepa anash, një pulovër blu të hapur, një xhaketë të shkurtër dimërore të zezë dhe atlete të bardha Nike me një shirit kafe në pjesën e poshtme. Ajo është parë për herë të fundit në Dibër Maalo rrugës për në “Pestaloci”.

 

 

Nëse keni ndonjë informacion, telefononi stacionin më të afërt të policisë.

Nga MPB thanë për “Sloboden Pechat” se sot vijojnë me aktivitete intensive për gjetjen e vajzës. Kanë kaluar më shumë se 24 orë nga zhdukja e saj. Dhe qytetarët e shqetësuar po e kërkojnë me iniciativën e tyre. Ministria e Brendshme ka hetuar disa persona që kanë pasur kontakte me Vanjën.

Policia apelon që të mos përhapet dezinformata. Për zgjidhjen e rastit dhe gjetjen e personit menjëherë pas pranimit të kallëzimit, në nivelin më të lartë janë të përfshira kapacitetet e plota të SVR Shkup. Hetimi u zhvillua intensivisht gjatë natës, por pa epilog.

Publiku është jashtëzakonisht i shqetësuar nga ngjarja duke pasur parasysh se bëhet fjalë për një fëmijë të zhdukur në një nga pjesët më të frekuentuara qendrore të Shkupit.

Ambasada e parë e fëmijëve “Megjashi” shpreh shpresën që Vanya të gjendet sa më shpejt. Nga aty thonë se kur bëhet fjalë për fëmijët e zhdukur, të kontaktohet urgjentisht të gjithë ata që mund të dinë vendbanimin dhe lëvizjen e tyre, policia të ndërmarrë veprime dhe kërkime XNUMX ore, sistem alarmi dhe alarmi të hershëm. duhet të krijohet dhe publiku duhet të përfshihet. .

“Nëse nuk ka rezultate nga një veprim i tillë i koordinuar, duhet të përfshihen menjëherë Interpoli dhe Europoli”, tha Medgjasi. 

Ju mund të lexoni rekomandimet nga uebfaqja e Ministrisë së Punëve të Brendshme për ndihmë në rastet e personave të zhdukur ketu

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës