(FOTO) Është shpallur ditë zie në Dagestan pas sulmeve ku humbën jetën 19 persona.

Është një ditë zie në rajonin jugor rus të Dagestanit pas një tërbimi nga militantët e armatosur që vranë 19 njerëz, shumica prej tyre policë, dhe sulmuan ndërtesat fetare në sulme të koordinuara me sa duket në dy qytete.

Dhuna e së dielës ishte e fundit për të cilën autoritetet kanë fajësuar ekstremistët islamikë në rajonin me mbizotërim mysliman të Kaukazit të Veriut, dhe më vdekjeprurja në Rusi që nga marsi, kur persona të armatosur hapën zjarr në një koncert në një periferi të Moskës, duke vrarë 145 njerëz.

Një degë e grupit të Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në mars.

Por askush nuk mori përgjegjësinë për sulmet në kryeqytetin rajonal të Dagestanit Makhachkala dhe Derbent aty pranë, të dyja ngjitur me Detin Kaspik.

Presidenti rus Vladimir Putin u përpoq të fajësonte Ukrainën për sulmin në mars, pa prova, pavarësisht se një degë e Shtetit Islamik mori përgjegjësinë.

Kievi ka mohuar me forcë çdo përfshirje.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Putin kishte marrë raporte për sulmet e së dielës dhe përpjekjet për të ndihmuar viktimat.

Komiteti Hetues, agjencia më e lartë shtetërore e hetimit penal në vend, tha se të pesë sulmuesit ishin vrarë.

Nga 19 personat e vdekur, 15 ishin policë.

Midis të vdekurve ishte Reverend Nikolai Kotelnikov, një prift ortodoks rus 66-vjeçar në kishën në Derbent.

Sipas informacioneve ai është likuiduar para se të vihej zjarri në kishë. I është prerë fyti, informon Shamil Khadulaev, nënkryetar i organit lokal për mbikëqyrje publike.

Sinagoga Kele-Numaz në Derbent është djegur gjithashtu.

Menjëherë pas sulmeve në Derbent, militantët hapën zjarr mbi një stacion policie në Makhachkala dhe sulmuan një kishë ortodokse ruse dhe sinagogë atje përpara se të gjurmoheshin dhe vriteshin nga forcat speciale.

Raportet ruse të lajmeve thanë se sulmuesit përfshinin dy djemtë dhe nipin e Magomed Omarov, kreut të degës rajonale të Dagestanit të partisë kryesore të Kremlinit "Rusia e Bashkuar".

Omarov u ndalua nga policia për t'u marrë në pyetje dhe Rusia e Bashkuar e shkarkoi shpejt nga radhët e saj.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës