FOTO: Peshkopët Petar dhe Grigoriy në mesin e të ftuarve të Ambasadës Ruse për Ditën e Rusisë

Foto: Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut/Ambasada e Rusisë në S. Maqedonia / Facebook

Ambasada ruse në Shkup, me rastin e festës kombëtare - Ditës së Rusisë, mbajti pritje në të cilën në mesin e të ftuarve të shumtë morën pjesë edhe dy mitropolitë të Kishës Ortodokse Maqedonase-Kryepeshkëvisë së Ohrit (KOM-OA) - Prespa-Pelagonian, Petar dhe Kumanovë-Osogovo, Gregory.

Siç ka postuar ambasada në Facebook, ambasadori Sergei Baznikin Ndër të tjera, ai po ashtu deklaroi se “Rusia është e lumtur për ripërtëritjen e kungimit eukaristik, pasi vitin e kaluar Kisha Ortodokse Ruse, e para pas vendimit të Kishës Ortodokse Serbe, njohu autoqefalinë e KOM-OA”.

Foto: Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut/Ambasada e Rusisë në S. Maqedonia / Facebook

Këtë e ka bërë të ditur ambasada e gjithë adresa e Bazdnikin në ceremoninë, në të cilën ai ndër të tjera shpjegon dhe justifikon pushtimin rus të Ukrainës.

Foto: Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut/Ambasada e Rusisë në S. Maqedonia / Facebook

“Sot Rusia duhet të luftojë sërish për liri dhe pavarësi. Vitin e kaluar, "Perëndimi Kolektive" kaloi nga armiqësia e fshehur keq ndaj vendit tonë në pjesëmarrjen aktuale në konflikt në anën e Kievit. Duke u fshehur në të njëjtën kohë pas Ukrainës - në fakt, nuk e ndava një pjesë të botës ruse - e cila u shndërrua në "anti-Rusi", në një mjet të disponueshëm për të na shkaktuar dëme maksimale, një "disfatë strategjike", Bazdnikin. u tha të pranishmëve në ceremoni..

Foto: Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut/Ambasada e Rusisë në S. Maqedonia / Facebook

“Jam i bindur se të gjithë të pranishmit e kuptojnë se çfarë po ndodh gjatë operacionit special ushtarak, për çfarë po luftojnë Forcat e Armatosura të Rusisë. Atyre që deri vonë na siguruan për qëllimet dhe dëshirat e mira për zhvillimin e bashkëpunimit të dobishëm reciprok, dhe tani përhapin propagandë rusofobike dhe dërgojnë armë në lindje për të vrarë rusët, u kujtoj atyre: ne po mbrojmë vendin tonë dhe popullin tonë.
Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë – në mënyrë të vazhdueshme dhe efikase”, shtoi ambasadori.

Foto: Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut/Ambasada e Rusisë në S. Maqedonia / Facebook

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës