FOTO | Vidoe Ristovi.Ka pasur një koleksion orëve me vlerë 4 milionë dollarë

Foto: Instagram

Historian serb i artit Vidoe Ristovi., vdiq më shumë se një javë më parë, në moshën 44-vjeçare.

Shumë janë përfshirë në ndarjen e pasurisë së Ristovicit, përndryshe bashkëshorti i mikpritëses kroate Nikolina Pisek, i cili do të trashëgojë.

Sipas raportimeve të mediave, pjesa më e madhe e trashëgimisë së tij do të jenë thesare të mbledhura nga Ristovic, si piktura me vlerë, bizhuteri dhe vepra arti, shkruan serbe “Kurir”.


Ajo që dihet më pak është fakti se i ndjeri Vidoe ishte një nga koleksionistët më të pasionuar dhe më të mëdhenj të orëve. Ata që e kanë njohur thonë se ka paguar shuma të mëdha për të pasur disa nga modelet më të shtrenjta dhe më të rralla, vlera e të cilave në treg arrin disa qindra mijëra euro. Megjithatë, ka nga ata që pretendojnë se në fakt janë thjesht të shkëlqyera, por edhe kopje të shtrenjta të markave luksoze.


Ndryshe, në profilin e Ristovi инста në Instagram mund të shihen foto të tij duke pozuar me orët e markave më luksoze botërore si p.sh. Rolex, Richard Reel, Philip Patek, Odemar Pige (AP) dhe shume te tjera. Çmimet e orëve që ai mbante në kyçin e dorës dhe ua tregonte rregullisht shoqëruesve variojnë dhe njëra prej tyre sot në treg vlen sa një milion dollarë. Kjo orë AP, e cila prodhohet vetëm në disa kopje, përveç mekanizmit të sipërm, ka edhe byzylyk lëkure aligator, si dhe një numërues rreth të cilit gjenden diamantet më cilësore.

Krahas tij, gjykuar nga fotot nga Instagrami, ai zotëronte edhe një “Patek Philip” floriri prej 570.000 mijë dollarësh, si dhe një tjetër flori të bardhë çmimi i të cilit është 300.000 mijë dollarë.

Historiani i ndjerë i artit ishte gjithashtu një adhurues i madh i të famshmit Rolex, ndaj, ndër të tjera, kishte disa modele, çmimi i të cilave varion nga 10.000 (me personazhin e Mickey Mouse) deri në 33.000, të cilat duhej t'i realizonte për modelen. Ruth Beer. Krahas tyre në foto shihet edhe një “Richard Mill” i kuq 475.000 mijë dollarë, një tjetër «Patek Philip» 190.000 mijë dhe një AP në dizajn ushtarak 50.000 mijë dollarë. Sigurisht, nëse bëhet fjalë për origjinalet.

Këto janë vetëm disa nga orët që ka pasur Vidoe dhe ata që e njohin thonë se ai ka pasur të tjera dhe se vlera e koleksionit të tij është rreth 4.000.000 dollarë. Ata që besojnë se këto janë kopje, besojnë se nëse ai do të kishte një koleksion kaq të vlefshëm, ai dhe gruaja e tij Nikolina nuk do të kishin marrë kurrë dy kredi nga 400.000 mijë euro secili për të blerë një shtëpi në Zagreb dhe se të dy kanë një hipotekë.

Vdes bashkëshorti i Vidoe Ristovic, Nikolina Pishekut: Prezantuesja e thyer konfirmon lajmin e hidhur

Nikolina Pisek i thotë lamtumirë bashkëshortit: Më fal, udhëto dhe mos u shqetëso

Deklarata e parë e Pishekut pas vdekjes së bashkëshortit: Është shumë e vështirë për mua, mbërrita në Beograd

Video e ditës