FOTO + VIDEO | Të gjithë banorët e këtij qyteti jetojnë në një rrugë 9 km të gjatë

Foto: Lukasz Gagulski / PAP / Profimedia

Ndodh shpesh gjatë udhëtimit të hasim në një vend që duket se është i “lidhur” me rrugën kryesore, nga e cila degëzohen rrugë më të vogla. Ky nuk është rasti me Suloshova, e cila ndodhet në jug të Polonisë dhe ka përafërsisht 6.000 banorë.

Domethënë, ne kete qytet ka vetem nje rruge "Olkuska" e cila shtrihet në përafërsisht 9 kilometra, shkruan serbisht "National Geographic".

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Ndonëse nuk është rruga më e gjatë në botë, pasi tejkalohet nga rrugët e tjera si “Roskildei” në Kopenhagë, sërish ka diçka të veçantë që intrigon turistët që shkojnë atje.

Qyteti ka një shkollë, spital, kisha, dyqane dhe shtëpi, si dhe një kështjellë mesjetare nga shekulli i 14-të, Pieskova Skala, e ndërtuar gjatë sundimit të mbretit Kazimir III, e cila ishte pjesë e një zinxhiri mbrojtës të quajtur "Foleja e Shqiponjës".

Ndonëse nuk dallohet nga rruga, Suloshova fsheh një veçori tjetër interesante: fushat e të mbjellave që rrethojnë vendin janë të vendosura në kënde të drejta dhe përfaqësojnë një harmoni të përsosur tonesh jeshile.

Një tjetër veçori e vendit është se rruga është pjesë e Via Regia, një rrugë që lidh rrugën me kryeqytetin e Ukrainës, Kievin.

Forma e qytetit i ngjan qytetit ideal linear që arkitekti Arturo Soria vizatoi në fund të shekullit të 19-të. Projekti ishte pjesë e një rruge që çonte në të gjithë Evropën – duke lidhur disa qytete kyçe, si Pekini apo Madridi, për të lehtësuar komunikimin.

Rrafshnalta e afërt me të njëjtin emër është pjesë e Parkut Kombëtar Ojchovski. Është i njohur për thesaret e shumta natyrore, shpellat dhe shkëmbinjtë gëlqerorë, burimin e lumit Pradnik dhe shkëmbin 30 metra të lartë të quajtur Maza e Herkulit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës