FOTO + VIDEO | Rrushi më i shtrenjtë në botë: Një kilogram kushton 11.000 mijë dollarë

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Rubin Roman е varieteti më i shtrenjtë i rrushit në botë, dhe vjen nga prefektura japoneze e Ishikawa. Ky rrush XL ka një shije intensive falë përqendrimit të lartë të sheqerit, dhe vetëm një tufë mund të kushtojë deri në 400 euro. Gjatë ankandit 2020, 900 gram rrush rubin romak janë shitur për 11.000 dollarë, që ngre pyetjen – si mund të jetë kaq e shtrenjtë një varietet rrushi?

Ruby Roman rritet ekskluzivisht në prefekturën Ishikawa, në rajonin Chubu të Japonisë, në ishullin Honshu. Kultivimi i kësaj varieteti filloi në pranverën e vitit 1995 në Qendrën Kërkimore Bujqësore Sand Dunes, ku 400 fara të një rrushi të zi, të quajtur Fuji Minoru, u mbollën në një parcelë eksperimentale për të kënaqur dëshirat e kultivuesve. "Reporter Gourmet" (Reporter Gourmet).

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Bimët filluan të lulëzojnë rreth vitit 1997, dhe vetëm katër nga 400 ekzemplarët dhanë fruta, ndër të cilat ishte varieteti Ruby Roman. Por kjo shumëllojshmëri rrushi doli në treg vetëm në vitin 2008 dhe arriti sukses të madh, ndaj edhe çmimet e tij u rritën.

Kriteret për klasifikimin e rrushit si Ruby Roman janë jashtëzakonisht të rrepta - çdo tufë duhet të peshojë të paktën 20 gram, të ketë një diametër minimal prej 30 milimetra dhe të ketë një përmbajtje sheqeri prej 18 përqind. Ka edhe rrush të klasit të lartë Ruby Rome, me fara që tejkalojnë 30 gram.

Kriteret e klasifikimit janë shumë strikte. Para se të mbërrijnë në treg, tufat kontrollohen një nga një dhe pas kalimit të kontrolleve, në çdo paketë vendoset një certifikatë autenticiteti. Përveç kësaj, Ruby Roman ka një ngjyrë të kuqe të ndezur rubin dhe ka një ëmbëlsi të pabesueshme, gjë që i bën fasulet të duken si këta gurë të çmuar.

Ruby Roman rritet në serra, ku përveç madhësisë, hijes dhe nivelit të sheqerit, vëmendje i kushtohet edhe disa parametrave të tjerë - intensiteti i dritës, i cili është vendimtar për zhvillimin e ngjyrës, sepse drita e pamjaftueshme rezulton në rrush të zbehtë. Kontrolli i temperaturës dhe qarkullimi i ajrit janë gjithashtu të rëndësishme, të gjitha në mënyrë që rrushi të ketë tufa me të njëjtën madhësi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës