FOTO | Trazira të mëdha në Bruksel pas humbjes së Belgjikës nga Maroku

Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Përleshjet shpërthyen në Bruksel pas fitores së Marokut në Kupën e Botës ndaj Belgjikës - dhjetëra tifozë marokenë sulmuan oficerët e policisë, tha policia, dhe raportoi "Indeksi".

Edhe para përfundimit të ndeshjes, “dhjetëra persona, disa prej tyre të maskuar, kanë shkaktuar konflikt me forcat e policisë në qendër të qytetit, duke rrezikuar kështu sigurinë publike”, thuhet në njoftimin e policisë.

Policia thotë se turma ka përdorur mjete piroteknike dhe shkopinj, ka gjuajtur me gurë në drejtim të punonjësve të policisë dhe ka djegur semaforin, si dhe ka rënë zjarr në një rrugë.

Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

“Një gazetar është goditur me mjet piroteknik në fytyrë”, raporton policia, e cila më pas ka vendosur të ndërhyjë me ujë dhe gaz lotsjellës.

Në ndërhyrje morën pjesë XNUMX policë, ndërsa të pakënaqurit i gjuajtën me gurë.

Forcat e policisë u kanë bërë thirrje banorëve dhe tifozëve që të shmangin disa lagje në qendër të qytetit. Stacionet e metrosë u mbyllën dhe rrugët u bllokuan për të parandaluar grumbullimet.

Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ
Video e ditës