FOTO | Stevo Pendarovski është kandidati zyrtar për një mandat të dytë presidencial

LSDM sonte në kongres zyrtarizon kandidaturën e Stevo Pendarovskit për mandatin e dytë presidencial.

Stevo Pendarovski, Foto Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

Qytetarët nuk kanë nevojë për president që do ta ngadalësojë shtetin, por për një president me vizion të qartë evropian që do të ecë përpara në rrugën e duhur, tha kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, duke kërkuar mbështetje për Pendarovskin, duke vlerësuar se ai ka vizion të qartë. për prosperitetin e shtetit dhe integrimin e tij.në Bashkimin Evropian.

Stevo Pendarovski, foto Slobodan Pechat Slobodan Gjuriq

– Në mandatin aktual ka treguar se çfarë do të thotë të jesh president për të gjithë. Gjatë mandatit të tij, vendi u bë anëtar i NATO-s, tani në mandatin e dytë do të bëhet anëtar i BE-së, tha Kovaçevski.

Stevo Pendarovski, Foto Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

Ai theksoi se sot janë mbledhur mbi 20.000 nënshkrime për kandidimin e Pendarovskit për zgjedhjet e ardhshme dhe vlerësoi se mohojnë të gjithë kritikët dhe skeptikët që mendojnë se LSDM nuk është alternativa më e mirë për shtetin.

Kongresi i LSDM-së, foto Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

"Kjo është mënyra më e mirë për të vërtetuar atë që kam thënë dy vjet, se LSDM është partia më e fortë, më e madhe dhe më e aftë organizative në vend", tha Kovaçevski.

Kongresi i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski/Foto Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

Në zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare, theksoi ai, kemi vetëm një shans për të zgjedhur drejtimin e vendit, nëse do të shkojmë përpara drejt BE-së apo do të kthehemi në izolim.

- DPMNE ofron vetëm kriza, revanshizëm dhe izolim, për të ngecur në vitet e reja të humbura, status quo, pa ndryshime, pa progres, pa të ardhme. LSDM është e vetmja që ofron shpresë reale për një të nesërme më të mirë, për një të ardhme të sigurt evropiane, tha Kovaçevski.

Dimitar Kovacevski, foto nga Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

Ai theksoi se sonte po merret një vendim madhor, siç theksoi ai, që të vazhdohet në rrugën e planifikuar, në autostradën e progresit, përgjatë synimeve strategjike të partisë dhe shtetit.

"Po marrim vendim se në çfarë mënyre, me kë do të luftojmë, të gjithë së bashku, që shteti të mbetet stabil, i qëndrueshëm, progresiv", tha Kovaçevski.

Ne kemi treguar, theksoi Kovaçevski, se socialdemokracia është më shumë se një ideologji dhe është e vetmja mënyrë që shoqëria dhe shteti të përmirësohen dhe të sigurojnë përparim dhe prosperitet.

Stevo Pendarovski, kandidat për president, foto Sloboden Pechat, Slobodan Gjuriq

- Ne u takuam me një pandemi, dhe më pas me një luftë jo shumë larg nesh, u takuam dhe jetojmë në një krizë ekonomike dhe energjetike dhe befas, kuptuam se jo vetëm demokracia sociale dhe vlerat e saj janë të gjalla, por edhe të nevojshme për shtetit dhe qytetarëve. Ishin politikat socialdemokratike që e ndihmuan vendin të përballonte të gjitha sfidat që sollën këto kriza. Socialdemokracia dhe LSDM ishin ata që i mbrojtën qytetarët, të cilët fjalë për fjalë e shpëtuan vendin nga kolapsi. Solidariteti, barazia dhe humanizmi, shteti i mirëqenies dhe drejtësia janë ato që na ndihmuan të dalim nga kaosi i krijuar nga krizat dhe na mundësuan të ecim përpara dhe të arrijmë rezultate të shkëlqyera, tha Kovaçevski.

Kongresi i LSDM-së, foto Sloboden Pechat Slobodan Gjuriq

Kongresi vazhdon me fjalimin e Pendarovskit. Pendarovski pasi pardje e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën për president të shtetit, ka siguruar 10 mijë nënshkrimet e nevojshme për kandidaturën civile, të cilat, siç informoi kabineti i tij, janë mbledhur për më pak se pesë orë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës