FOTO: Në mes të fluturimit, piloti u hodh nga kabina e avionit për të ndihmuar nënën në lindje, foshnja u quajt "Sky"

Një foshnjë lindi në një fluturim nga Tajvani në Bangkok, piloti ndihmoi nënën/Foto: Screenshot/ViralPress

Një dramë e vërtetë u shpalos në një fluturim rutinë nga Taipei në Bangkok, kur një grua shtatzënë filloi të lindte dhe filloi të lindte.

Piloti i avionit, Jakarin Sararnaxkul, doli nga kabina për të ndihmuar në lindjen e foshnjës në ajër, sapo u informua për situatën.

“Fëmija ka lindur në ajër”, tha krenari piloti Sararnarakskul, i cili la punën për pak kohë për të ndihmuar në lindjen e foshnjës, raporton gazeta amerikane “New York Post”.

Nga rruga, piloti Sararnarakskul është baba i një fëmije me 18 vjet përvojë në pilotimin e avionëve të pasagjerëve.

Avioni, në pronësi të VietJet Airlines, po fluturonte nga Taipei i Tajvanit për në Bangkok të Tajlandës, kur ndodhi ngjarja e pazakontë.

Kur Sararnarakskul, i cili u informua se një pasagjere do të lindte fëmijën e saj në një nga tualetet e aeroplanit, zgjidhi rripin e sigurimit dhe, sipas agjencisë Viral Press, mori rolin e një obstetri.

Por fillimisht ai la në vend të tij bashkë-pilotin e avionit. Sararnarakskul nxitoi te nëna shtatzënë dhe zbuloi se ajo kishte filluar të lindte.

Për pilotin Sararnarakskul, siç theksoi agjencia, ai ndihmoi gjatë lindjes për herë të parë. Mjekët po prisnin në aeroplan kur ai u ul në Bangkok të Tajlandës për t'i dhënë ndihmën e parë nënës dhe djalit, të cilët sipas mediave, ekuipazhi e quajti "Sky" pas situatës në të cilën ai lindi.

- Jam shumë krenar që e kam ndihmuar të vijë në botë, tha piloti i vendosur.

Çfarë ndodh kur një fëmijë lind në një avion?

Sipas një studimi të vitit 2020 të publikuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Mjekësisë së Udhëtimit, 74 foshnja lindën në fluturime komerciale midis 1929 dhe 2018, nga të cilat 71 i mbijetuan lindjes.

Lindje të tilla ndodhin në rreth një në çdo 26 milionë pasagjerë, sipas kompanisë së asistencës mjekësore të linjës ajrore MedAire.

“Lindja gjatë fluturimit është shumë, shumë e rrallë, dhe kur shikoni rastet, ato ishin të papritura – ishin foshnja të lindura para kohe”, tha Dr. Paulo Alves, drejtor mjekësor global i kompanisë. “Nuk është vendi më i mirë për ty të kesh një fëmijë, për shumë arsye. Para së gjithash, ajri është më i hollë, kështu që fëmija e ka më të vështirë të marrë frymë. Është si të kesh një fëmijë të lindur para kohe në Mexico City, për sa i përket lartësisë”. Akoma më kthjelluese: nuk ka ekspertë prenatalë me pajisje të teknologjisë së lartë për të ndihmuar nëse ka shqetësime gjatë lindjes ose nëse nevojitet një seksion C urgjent; dhe tubi Eustachian në veshët e të porsalindurve luftojnë me ndryshimet në presionin e ajrit.

Sa i përket shtetësisë së një fëmije të lindur në 36.000 këmbë, Alves i MedAire thotë se gjithashtu mund të ndryshojë.

"Nuk ka asnjë rregull universal, por mbani në mend se një avion konsiderohet toka e atij vendi," tha Alves, që do të thotë se avioni është i lidhur me vendin në të cilin është i regjistruar ligjërisht, sipas Konventës së 1961 mbi Reduktimin e Pashtetësia. Kjo është një teknikë, thekson ai, sepse në shumicën e rasteve fëmijët fitojnë shtetësinë e prindërve të tyre nëpërmjet konventës jus sanguinis, ose të drejtës së gjakut. Kjo është politika që ndiqet më shpesh, megjithëse disa vende i përmbahen konceptit alternativ të jus soli, ose të drejtës së tokës, e cila i jep fëmijës nënshtetësinë në bazë të vendit ku ai ka lindur. E vetmja herë kur rregullat e Konventës së 1961 hyjnë në lojë është në rastin e rrallë që fëmija përndryshe do të ishte pa shtetësi; në atë rast, vendi i origjinës së linjës ajrore do të përcaktojë pasaportën. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, një fëmijë i lindur në ujërat ndërkombëtare duhet të shënojë vendin e lindjes si “në det; nëse një fëmijë lind në një fluturim në një rajon të pretenduar nga asnjë vend, ai ose ajo do të klasifikohej zyrtarisht si i lindur "në ajër". Shtetet e Bashkuara, në mënyrë të pazakontë, i japin shtetësinë çdo fëmije të lindur në një avion mbi territorin amerikan ose në hapësirën e tij ajrore.

Foshnjat e lindura gjatë një fluturimi të linjës ajrore marrin gjithashtu dhurata të caktuara si fluturime falas deri në një moshë të caktuar. Në janar të vitit të kaluar, një nënë lindi në një fluturim 12-orësh të Emirates nga Tokio Narita për në Dubai International.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës