FOTO | Zemra e Rrugës së Qumështit brenda mundësive: teleskopi James Webb kap qendrën e galaktikës sonë

Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Regjistrimi më i fundit i marrë me teleskopi hapësinor James Webb tregon një pjesë të qendrës së galaktikës sonë në detaje të paprecedentë, duke përfshirë fenomene të panjohura më parë që astronomët ende nuk i shpjegojnë, shkruan “Euronews”.

Rajoni i formimit të yjeve i njohur si Shigjetari C është rreth 300 vite dritë larg nga vrima e zezë masive në zemër të Rrugës së Qumështit, e njohur si Shigjetari A.

Kjo zonë, plot yje dhe mjegullnaja shumëngjyrëshe, u fotografua nga instrumenti NIRCam i teleskopit James Webb, një aparat fotografik infra të kuqe me super rezolucion.

"Ne kurrë nuk kemi pasur të dhëna të tilla infra të kuqe për atë pjesë të hapësirës, ​​me një nivel të tillë rezolucioni dhe ndjeshmërie, siç kemi marrë me 'James Webb', kështu që ne po shohim shumë detaje për herë të parë," thotë Samuel. Krou. i cili drejton ekipin hulumtues.

Midis 500.000 yjeve që shihen në këtë imazh është një grup protoyjesh, trupa qiellorë ende në procesin e formimit dhe grumbullimit të masës, të cilët lënë pas shkëlqime si pishtari në imazhet infra të kuqe.

Në zemër të atij grupi të ri është një protoyll i madh i njohur më parë, 30 herë më masiv se Dielli ynë.

Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Instrumenti zbuloi gjithashtu një emetim të madh të hidrogjenit të jonizuar nga mjegullnaja e errët, e cila mund të shihet në pjesën e poshtme të imazhit, e paraqitur në bruz. Zakonisht, ky është rezultat i fotoneve me energji të lartë të emetuara nga yjet e rinj masivë, por zona është çuditërisht e madhe dhe kërkon hetim më të thellë.

Meqenëse qendra e Rrugës së Qumështit është rreth 25.000 vite dritë nga Toka, është mjaft afër që James Webb të ekzaminojë në detaje dhe që astronomët të mësojnë më shumë rreth procesit të formimit të yjeve.

Teleskopi hapësinor u nis nga Guiana Franceze më 25 dhjetor 2021. U deshën 30 vjet për të projektuar dhe ndërtuar, dhe konsiderohet si një nga përpjekjet më të mëdha shkencore të shekullit të 21-të. Misioni i James Webb është të ndjekë zbulimet e teleskopit hapësinor Hubble, i cili po i afrohet fundit pas 31 vitesh në orbitë.

Teleskopi James Webb ka zbuluar trupa me madhësinë e Jupiterit në Mjegullnajën e famshme të Orionit

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË