FOTO | Një llogari qebap nga bregdeti kroat ka tronditur rajonin

Foto: Profimedia

Aude Trogir ja ku vjen një tjetër faturë e re tronditëse e kateringut, ja sa kushtojnë qebap dhe patate të skuqura mesatare.

Në detin e rritjeve të mëdha të çmimeve, tashmë çmimet e larta po i tronditin edhe më shumë hotelierët.

Ditët e fundit ai ka tërhequr më shumë vëmendjen Trogir në Kroaci. Nga ai qytet i bukur dalmat, siç ka lajmëruar së fundmi "Dalmacia e lirë", kanë mbërritur dy surpriza të mëdha për çmimet në ambientet e hotelierisë atje.

Pagoi i pari i ftuari shtatë euro për një tonik, dhe më pas nga kampi Seget Vranjica ndoshta ka ardhur një faturë edhe më e madhe, për kafe me qumesht, të cilën e pagoi mysafiri 4,50 euro

Dhe nga Trogiri, një tjetër i ftuar ka kontaktuar me “Dalmacinë e Lirë”, i cili ka vendosur të dhurojë veten qebapë pranë tregut të Trogirit. Aty, shkruan ai, qebapët mesatarë kushtojnë 6,5 euro, а Patate të skuqura 4 euro. Që do të thotë se vakti pa pije i kushtoi 10,5 euro pa bakshish per kamarierin.

I ftuari u befasua aq shumë sa nuk arriti të bënte një foto të faturës, por bëri një foto të listës së çmimeve si dëshmi e pretendimeve të tij. I ftuari nga Trogiri llogarit gjithashtu se rritja e çmimeve nga viti i kaluar është përafërsisht 40 për qind për qebapët и 50 për qind për patate të skuqura, shkruan “Dalmacia e lirë”.

Ju mund të shikoni faturën, domethënë listën e çmimeve KETU

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës