FOTO | Një grua sllovene kërkon motrën e saj binjake: Ajo ngriti në këmbë gjithë ish-Jugosllavinë

Mirjana Kolarich / Foto: Facebook/Mirjana Kolarich

Mirjana Kolarich (47) është në kërkim të motrës së saj binjake nga Sllovenia, e cila zyrtarisht ka vdekur gjatë lindjes, por familja ka vite që dyshon në këtë histori.

“Mami na lindi më 31 maj 1976 në Maribor. Unë kam lindur e para dhe pas lindjes së motrës sime, mamasë i kanë thënë se ka vdekur se ne ishim para kohe. Gruaja që ishte në dhomë me nënën time dëgjoi një të qarë foshnje, por me gjithë lutjet e nënës dhe babait tim për të parë trupin e foshnjës, mjekët nuk ua treguan dhe nuk i lejuan ta varrosnin”, shkruan ajo. në profilin e saj në Facebook..

Mirjana Kolarich në fëmijëri / Foto: Facebook/Mirjana Kolarich

Gruaja shprehet se ka pasur gjithmonë ndjenjën se motra e saj ishte gjallë. Në një rast, ajo e ka diskutuar këtë temë me nënën e saj, e cila me lot i ka thënë se edhe ajo besonte se binjaku ishte gjallë.

“Ajo ishte hera e parë që më ngriu gjaku nga ato fjalë. Hera e dytë që më ndodhi një gjë e tillë ishte kur zbulova se përveç emrit tim në regjistrin qendror nuk ishte regjistruar që në lindje kisha një motër binjake. Hera e tretë ishte kur pashë byzylykun nga materniteti, të cilin nëna ime e ruan ende”, thotë Mirjana Kolarich.

Mirjana Kolarich në rininë e saj / Foto: Facebook/Mirjana Kolarich

Ajo thotë se kërkimi për të motrën, të gjitha informacionet e deritanishme e çojnë në Sarajevë.

“Ju lutemi shikoni fotot e mia. Ndoshta një grua që ju njihni më duket mua,” pyeti ajo përdoruesit e mediave sociale, së bashku me një kërkesë për të ndarë postimin e saj në profilet e tyre.

Mirjana Kolarich sot / Foto: Facebook/Mirjana Kolarich

Aktualisht, postimi i saj është shpërndarë më shumë se tetë mijë herë, nga njerëz nga e gjithë ish-Jugosllavia.

Megjithatë, ajo nuk dëshiron të tregojë pse mendon se motra e saj ndodhet në kryeqytetin e Bosnjë-Hercegovinës.

“Nuk mund ta zbuloj tani, por ndoshta një herë tjetër”, iu përgjigj ajo njërit prej komenteve në postimin e saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës