Europharm Pelister feston titullin kampion, në ndeshjen e tij të fundit të sezonit në Superligës së Hendbollit të Maqedonisë ai triumfoi para tifozëve të tij me 35:26 Greqi Tikvesh.

Mysafirët nga Kavadari kryesuan pas pjesës së parë me 35:26, por Manastiri i drejtuar nga trajneri Aleksandar Joviq bëri një kthesë të plotë në pjesën e dytë.

Para ndeshjes, tifozët në sallën "Boro Çurlevski" përshëndetën gjeneratën e fundit me të cilën klubi nga Manastiri ishte kampion i Maqedonisë nga sezoni 2004/2005.

Njëkohësisht, para fillimit të ndeshjes ka pasur edhe një “lifone” kampionati nga GRK Tikvesh për hendbollistet e Eurofarm Pelisterit.

Në duelin e sotëm, Nenad Kosteski ishte më efektivi në radhët fituese me shtatë gola, Petar Atanasijeviq shënoi gjashtë, ndërsa Usama Hosni pesë. Në anën e kundërt shënoi gjashtë herë Lazar Petroviq.

Në sezonin e ardhshëm garues 2023/2024, Eurofarm Pelister do ta përfaqësojë Maqedoninë EHF Champions League.