FOTO | U takuan gruaja më e shkurtër dhe burri më i gjatë në botë: Ajo është sa këpuca e tij

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Edhe pse ka pothuajse dy metra larg mes tyre, njeriu më i gjatë në botë и gruaja më e shkurtër në botë gjetën një gjuhë të përbashkët kur ata u takuan këtë javë.

Sulltan turk Kosen nga qyteti i Mardinit është dy metra e 51 centimetra i gjatë dhe mban titullin e njeriut më të gjatë në botë, shkruan Telegrafi.

Sulltan Kosen u takua me rekordin e Guinness, Jyoti Amge, e cila është pak më shumë se 62,8 cm e gjatë, kur u takuan në Kaliforni të hënën.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Të ulur këmbëkryq së bashku në dysheme, shtatet e tyre drastikisht të ndryshme nuk mund të ishin më të dukshme.

Njëra këmbë e zotit Kosen është 36,5 cm, që është më shumë se gjysma e gjatësisë së zonjës Amge.

Kosen dhe Amge hynë në Librin e Rekordeve Guinness në 2011 dhe kanë qenë të pakontestueshëm që atëherë.

Foto: Mehmet Veysi Bora / AFP / Profimedia

Përveç gjatësisë së tij, me duar 27,5 centimetra të gjata dhe këmbë 36,5 centimetra, turku hyri në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 2009. Pas gjashtë vitesh, Kosen dhe Amge u takuan sërish në Kaliforni ku hëngrën mëngjes së bashku dhe në fund bënë një foto si kujtim. Të martën, të dy do të udhëtojnë në Los Angeles me ftesë të një producenti amerikan, i cili do të përjetësojë takimin e burrit më të gjatë dhe gruas më të shkurtër në botë.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës