FOTO: Pamje satelitore të shkatërrimit të bazës ruse në Krime

Imazhet satelitore të shpërthimeve në Krime/ Photo Planet Labs PBC

Një bazë ajrore ruse në gadishullin e Krimesë, të cilën Moska e aneksoi nga Ukraina në vitin 2014, u dëmtua rëndë në shpërthimet e 9 gushtit, treguan imazhet satelitore të publikuara mbrëmë.Kujdestar".

Baza Ajrore Saki e Marinës Ruse pranë fshatit Novofedorivka humbi të paktën nëntë avionë luftarakë, duke përfshirë luftëtarët SU-30SM dhe bombarduesit SU-24M, tha "Radio Evropa e Lirë".

Disa ndërtesa në bazë që mund të kenë pasur municion u shkatërruan gjithashtu.

Imazhet satelitore të shpërthimeve në Krime/ Photo Planet Labs PBC

Rusia ka përdorur bazën ajrore Saki, e vendosur në anën perëndimore të Krimesë, për sulme të rregullta në territorin ukrainas që kur nisi pushtimin e saj të vendit më 24 shkurt.

Shkaku i saktë i shpërthimeve të 9 gushtit nuk dihet.

Video e ditës