FOTO | “Vetëm tingulli i fizarmonikës sate më bëri sublim”: Estrada i thotë lamtumirë Milan Zavkovit

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

Virtuoz i fizarmonikës dhe promotori i madh i muzikës origjinale maqedonase, maestro Milan Zavkov vdiq papritur në moshën 61 vjeçare. Ai la pas shumë performanca të larta dhe vepra muzikore antologjike. Kolegët humbën një koleg të shquar, dhe familja humbi një burrë, vëlla dhe baba të mrekullueshëm.

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

Sot, 8 shkurt 2023, (e mërkurë), do të mbahet tubimi përkujtimor në nder të instrumentistit dhe autorit më të mirë të muzikës. Përkujtimi do të fillojë në orën 10:12 në Fojerin e Operës dhe Baletit Kombëtar dhe dërgimi i fundit do të bëhet në orën XNUMX:XNUMX, në kapelën e Varrezave të Qytetit Buthel. Një orë më vonë do të bëhet varrimi i eshtrave.

Një numër i madh i njerëzve të njohur të estradës popullore maqedonase përmes rrjeteve sociale i kanë dhënë lamtumirën e fundit fizarmonikës dhe kompozitorit më të mirë.

“Unë po shikoj dhe nuk u besoj syve nëse është e mundur që më i madhi ynë Milan Zavkov ka ndërruar jetë”. Qoftë e ndritur rruga jote miku im, do të mbahesh mend në kujtimet tona si një njeri i përulur dhe i drejtë dhe si një muzikant i palëkundur, i qëndrueshëm dhe virtuoz i klasit botëror. Fatkeqësisht, ai na la shumë shpejt. Ngushëllime gjithë familjes Zavkovki për humbjen e madhe. Maqedonia tani është edhe më e varfër”- thuhet në postimin e Naum Petreskit.

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

“Milan Milan... Vetëm tingulli i harmonikës sate më bëri sublim. Virtuoziteti juaj përmes tingujve, arriti çdo shpirt, nuk ka më “masë maqedonase” Vazhdoni në qiell me engjëjt, për të lavdëruar Zotin”- ka shkruar Blaga Petresca duke ndarë një galeri fotografish me Zavkovin.

“Dora ime e djathtë. Pusho në paqe”- i ka falur kolegut Ferus Mustafov.

“I vetmi nga Maqedonia që do ta njihni pas tonit të parë, vallja e parë që mësova ishte pikërisht e tij, Maqedonia humbi një njeri tjetër të madh! Udhëtoni me engjëjt maestro Milan Zavkov, qoftë rruga juaj e ndritur”- tha këngëtari Dragan Temelkov.

“Jeta është shumë e bukur, por zgjat shumë shkurt. Me mosbesim lexova lajmin për njeriun e mrekullueshëm me të cilin patëm një bashkëpunim të mrekullueshëm... Këngë të bukura, aranzhime dhe shoqëri të bukur... Një pyetje e thjeshtë: Pse? Pusho në paqe burrë bukuroshe”- i ka dhënë lamtumirën koleges së saj këngëtarja Lence Kukic me një video nga një performancë e përbashkët.

“Njeriu që kur isha 12 vjeç më ftoi të isha i ftuar në emisionin “Zejdi Zejdi”, daljen time të parë televizive, më pas në emisionin kushtuar ty maestro... Ke qenë gjithmonë një mbështetje për fizarmonikët e rinj. Gjithmonë kam marrë një telefonatë nga ju pas çdo pune time, gjithmonë me fjalët më të bukura. Herën e fundit që luajtëm bilbilin dhe më mbushi shpirtin, thjesht nuk e mendoja se do të ishte e fundit. Lini shumë vepra, do t'i dëgjojmë dhe do t'i luajmë. Ti do të jetosh gjithmonë me veprat e tua njeri i madh. U prefsh në paqe” – e përshëndeti kolegun e tij edhe fizarmonisti Dimitar Mitrovski.

“Ah maestro. Më theu...” – i tha lamtumirë kolegut fizarmonisti Vojçe Petrushev.

“Pësoi infarktin e parë dhe më pas i dyti”: Toshe Zavkov në mosbesim pas humbjes së vëllait të tij Milanit

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës