FOTO+VIDEO | Roger Waters nën hetim nga policia gjermane: Në një koncert ai kishte veshur një uniformë naziste dhe "keqpërdori" emrin e Anne Frank

Foto: Ekrani i shtypjes YouTube

Ish-basisti i Pink Floyd, Roger Waters kundër kujt policia gjermane hapi një hetim për të dyshuar se kishte veshur një kostum si Uniformë naziste Gjatë një shfaqjeje të fundit në Berlin, ai thotë se e sulmojnë sepse duan ta njollosin dhe heshtin, sepse nuk pajtohen me pikëpamjet e tij politike dhe parimet morale.

“Elementet e performancës sime që janë në pyetje janë një qëndrim shumë i qartë që kundërshton fashizmin, padrejtësinë dhe intolerancën në të gjitha format e tij”, ka shkruar ai në profilin e tij në Twitter, transmeton Tanjug.

Përpjekjet për t'i portretizuar ato elemente si diçka tjetër janë "të pasinqerta dhe të motivuara politikisht", tha Waters.

 


Mbi koncerti mbajtur në 17 majMercedes-Benz Arena, Waters kishte veshur një të gjatë një xhaketë lëkure dhe një shirit të kuq me dy çekiç të kryqëzuar të zinj në një rreth të bardhë.

Përveç kësaj, ai drejtoi një mitraloz të rremë drejt audiencës.

 


Në Gjermani, ekspozimi i simboleve, flamujve dhe uniformave naziste është i ndaluar, por ekspozimi i tyre lejohet për arsye artistike dhe edukative.

Waters po hetohet sipas një ligji të veçantë mbi dyshimin për "nxitje", tha policia.

"Besohet se kostumi i veshur nga Waters mund të cenojë dinjitetin e viktimave, si dhe të falë, lavdërojë ose justifikojë sundimin e dhunshëm dhe arbitrar të regjimit nazist në një mënyrë që prish paqen publike," tha një zëdhënës i policisë.

Ujërat gjithashtu mund të trajtohen si të përkushtuara keqpërdorimi i markës tregtare sipas kompanisë jofitimprurëse UKLFI me qendër në Britaninë e Madhe, për shkak të përdorimit të emrit të Ana Frank gjatë koncertit të tij të kritikuar shumë, të cilin e përdori pa pëlqimin e tij Fondacioni Anne Frank, i cili e mbrojti emrin, shkruan "Jerusalem Post".

Disa qytete gjermane, duke përfshirë Mynih, Frankfurt dhe Këln, u përpoq të anulonte koncertet e Waters, pasi Grupet hebreje, duke përfshirë Këshilli Qendror i Hebrenjve, ata e akuzuan atë antisemitizëm.

 


Waters, meqë ra fjala, është një aktivist i njohur pro-palestinez, i cili prandaj akuzohet se ka qëndrimet anti-hebreje.

Vitin e kaluar koncertet e tij në Polonia ishin anuluar, por arsyeja ishte e ndryshme, pikërisht për shkak të deklaratave të tij për lufta në Ukrainë, kur ai akuzoi "nacionalistët ekstremistë" ukrainas se e kanë sjellë vendin e tij "në rrugën e luftës".

Në shkurt të këtij viti, Waters iu drejtua Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara me ftesë të Rusia

Ai tha në atë kohë se sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ishte i paligjshëm, por shtoi se besonte se ishte i provokuar.

Waters dënoi ashpër provokatorët e mundshëm pa dhënë detaje, por bëri thirrje edhe për një armëpushim.

Më pas ai akuzoi edhe presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenski, se nuk i përmbushi premtimet e tij në fushatën parazgjedhore për vendosjen e paqes në rajon Donbass.

Rusia i kërkon Roger Waters të flasë para Këshillit të Sigurimit të OKB-së kundër armëve perëndimore në Ukrainë

Anulohen koncertet e Roger Waters në Poloni: Arsyeja është qëndrimi im për luftën në Ukrainë

 

Ukraina e vlerësoi Roger Waters si "një tjetër tullë në mur" të propagandës ruse

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës