FOTO | Foto të rralla të gruas më të bukur jugosllave në histori: Miss-i që përfundoi tragjikisht

Nikica Marinovic
Foto: Profimedia

Nëse shkruani "gruaja jugosllave më e bukur e të gjitha kohërave" në Google, do të merrni një emër, disa foto bardh e zi dhe një histori të një fati të trishtë. Bukuroshja e Nikica Marinoviq është kthyer në legjendë.

Foto: Profimedia

Nikica Marinoviq u bë e njohur si përfaqësuesja e parë e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë në konkursin Miss Bota. Në të njëjtën kohë më të suksesshmit. Në vitin 1966, bukuroshja nga Dubrovniku fitoi vendin e dytë në atë konkurs dhe u bë shoqëruesja e parë e indianit. Reita Faria.

Foto: Profimedia

Videoja e saj duke ecur plot hijeshi në pistë me shiritin e Jugosllavisë gjendet edhe në YouTube, ndërsa Google duke shkruar emrin e saj ju jep disa foto nga ndeshja në Londër, në të cilat Nikica pozon me bukuroshet e tjera të botës.

Mirëpo, vetëm nga fotot e rralla që shfaqen herë pas here në rrjetet sociale, ndihet se sa e bukur, natyrale dhe simpatike ka qenë. Nikica Marinoviq dhe pse sot ajo konsiderohet si gruaja më e bukur jugosllave e të gjitha kohërave.

“Për mua, bukuria nuk ka qenë kurrë vetëm fizike. "Dikush duhet të ketë diçka në të, një vlerë shpirtërore, diçka për të rrezatuar," shpjegoi ajo në një intervistë të vitit 1970.

 


Më pas ajo deklaroi se nuk ishte e lumtur që njerëzit po i bënin “famë” sepse ajo donte thjesht “qetësinë e saj dhe jetën normale”.

Nikica ka lindur në vitin 1947 në Dubrovnik, në një familje të varfër të Draga Pepës dhe Perica Marinovicit. Babai i saj ishte peshkatar, nëna e saj shtëpiake. Edhe para se të merrte pjesë në konkursin e Miss, legjendat për bukurinë e saj u “thurën” Nikica - thuhej se një bukuri e tillë me ngjyrë perle dhe kaçurrela të arta mund të lindte vetëm në shkumën e detit dhe se babai i saj e nxori nga deti me një rrjetë një natë të stuhishme…

Megjithatë, fati i saj nuk ishte aq përrallor.

Pas suksesit të konkursit Miss Bota, Nikica u zhvendos në Beograd. Ajo pozoi për revista dhe ndau këshilla për modën dhe bukurinë, dhe thuhet se refuzoi një mundësi karriere në Hollywood me pretekstin se nuk kishte talent për aktrim.

 

Zemra e saj fitoi shkrimtarin dhe regjisorin beogradas Vuk Vuço, me të cilin kishte një djalë Xhorxh. Ajo martesë zgjati më pak se pesë vjet, dhe për herë të dytë Nikica ajo i tha “po” drejtorit Përshëndetje Shotra. Ajo kishte një djalë me të Mark. Ajo martesë zgjati pak më shumë, por ajo dashuri mori fund në vitin 1980.

Dhe më pas, në një moment, ajo humbi gjurmët. Nikica ajo u tërhoq, ndërpreu kontaktet, u përfol se po luftonte me depresionin, duke ndjekur spitalet psikiatrike…

Në nëntor 2008, media publikoi përsëri foto të saj, por për të publikuar një lajm të trishtuar - ata njoftuan publikun se Nikica Marinoviq mori një dozë vdekjeprurëse pilula gjumi pa lënë një letër apo mesazh lamtumire nga e cila mund të nxirrte përfundimin pse kreu vetëvrasje. Ajo ishte 61 vjeç.

Video e ditës