FOTO: Një të shtëna në një shkollë fillore në Teksas vrau 14 nxënës dhe një mësues

Të shtëna në një shkollë në Teksas / Foto: Twitter / @ AliBradleyTV

Një të shtëna në një shkollë fillore në Teksas ka vrarë 14 nxënës dhe një mësues.

Të shtënat ndodhën në orën 12:17 pasdite me orën lokale (19:18 me orën maqedonase) në shkollën fillore Rob në Uvalde, një qytet i vogël në Teksasin jugperëndimor.

I dyshuari 18-vjeçar, Salvador Ramos, një student në shkollën e mesme Uvalde, është gjithashtu i vdekur, tha guvernatori Greg Abbott.

"Ai qëlloi dhe vrau 14 studentë në mënyrë të tmerrshme dhe të pakuptueshme dhe vrau një mësues," tha Abbott në një konferencë shtypi.

Vritet vrasësi i dyshuar Salvador Ramos / Foto: Screenshot

I dyshuari gjithashtu dyshohet se ka qëlluar gjyshen e tij përpara se të hynte në shkollë dhe të rihapte zjarrin, tha Abbott. Ai nuk tha asgjë më shumë për gjendjen e saj.

Abbott tha se sulmuesi kishte një armë, dhe ndoshta një armë gjahu.

“Kur prindërit i lënë fëmijët e tyre në shkollë, ata presin të dinë se do të jenë në gjendje ta marrin fëmijën e tyre kur të përfundojë ajo ditë shkollore. "Dhe ka familje që janë në zi tani." “Shteti i Teksasit i mban zi për shkak të realitetit që këta prindër nuk do të mund t'i marrin fëmijët e tyre.

Dy oficerë policie që u përgjigjën ishin mes të plagosurve, tha Abbott. Ata pritet të mbijetojnë, tha ai.

Spitali Uvalde Memorial tha se 15 studentë po kujdeseshin në departamentin e urgjencës së spitalit pas incidentit. Dy pacientë janë transferuar në San Antonio për trajtim, ndërsa një i tretë është në pritje të transferimit, tha spitali. 45-vjeçari gjithashtu u shtrua në spital pasi u qëllua, tha spitali.

Departamenti i Shëndetit i Universitetit të San Antonios tha se kishte dy pacientë në incident - një fëmijë dhe një i rritur. Spitali tha se i rrituri - një grua 66-vjeçare - ishte në gjendje kritike. Ende nuk ka asnjë informacion mbi gjendjen e fëmijës.

Spitali i Fëmijëve San Antonio tha se kishte marrë gjithashtu pacientë nga të shtënat.

Kryetari i bashkisë së Uvalde, Don McLaughlin, nuk konfirmoi viktimat, por në një mesazh me tekst ABC News tha "kjo është një situatë shumë e keqe". Ai tha se zyra po përpiqej të kontaktonte prindërit përpara se të jepte ndonjë informacion.

Më herët, Distrikti i Shkollës së Pavarur të Konsoliduar Uvalde tha se sulmuesi ishte vendosur në shkollën fillore Rob dhe u kërkoi njerëzve të qëndronin larg zonës.

"Ka një gjuajtës aktiv në shkollën fillore Rob," tha distrikti shkollor në Twitter. “Policia është në vendngjarje. Bashkëpunimi juaj është i nevojshëm në këtë kohë pasi nuk do të vizitoni kampusin. “Pasi të mblidhen më shumë informacione, ato do të shpërndahen”.

Video e ditës