FOTO | U zgjodh Miss Anglia e parë me flokë të kuqe: E rrahën, e pështynë, i vunë flakën për shkak të ngjyrës

Foto: Ekrani i printimit / Profimedia

Anglia ka një përfaqësuese të re për të zgjedhur Mis Bota, e cila do të ecë në pistë në janar 2023 në New Orleans.

Bëhet fjalë për 26-vjeçarin Xhesika Gegen. Kjo vajzë është e para flokëkuqe e cilësuar si anglezja më e bukur në historinë e vendit.


Inxhinierja dhe modelja e aeronautikës, e cila u ngacmua dhe u ngacmua në shkollë për shkak të ngjyrës së flokëve të saj, është bërë Miss Anglia e parë flokëkuqe në 94 vitet e konkursit.

Xhesika mundi 30 konkurrente të tjera për të fituar titullin në finalen e konkursit të mbajtur në Birmingham. Xhesika garoi edhe vitin e kaluar dhe përfundoi si nënkampione e parë, por këtë vit arriti të fitojë.

Pasi fitoi konkursin e bukurisë, ajo u tha gazetarëve se si vajzë ishte viktimë e dhunës së bashkëmoshatarëve për shkak të ngjyrës së flokëve. Siç tha ajo, vajzat e ngacmonin më së shumti.


– Gjatë shkollës së mesme më ngacmonin se isha flokëkuqe. Nuk e përmenda në ndeshjen e vitit të kaluar, sepse besoj shumë në lënien e gjërave negative në të kaluarën. Por fakti është se nuk ka pasur kurrë një Miss Anglia me flokë të kuqe”, tha Xhesika për mediat britanike.

Ajo theksoi se beson se është e rëndësishme të edukohen njerëzit për atë se çfarë përballen fëmijët në shkollë për të fuqizuar ata fëmijë që mund të kalojnë të njëjtën gjë si ajo. Ajo pretendon se në shkollë e kanë goditur, e kanë pështyrë, madje ka tentuar t'i vërë flakën, e gjitha kjo për shkak të pamjes së saj.

– Bashkëmoshatarët më rrahën, më shanin, më pështynin dhe më gjuanin sende të ndryshme. Një vajzë m’i vuri flakën flokëve vetëm për shkak të ngjyrës së kuqe – tha Xhesika.


Ndërsa synimi i saj këtë vit dhe vitin e kaluar ishte të përfshijë vajzat në fushat STEM (shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë), ajo e kuptoi, thotë ajo, rëndësinë e përfaqësimit të vajzave që duken si ajo.

“E kuptova se nuk ka fare flokëkuqe në TV”. Unë mendoj se do të ishte shumë mirë nëse një flokëkuqe mund të ishte në atë pozicion. Vitin e kaluar nuk kishte asnjë flokëkuqe në Miss World. Nëse fitoj, mund të inkurajoj fëmijët që ngacmohen për shkak të pamjes së tyre, t'u jap forcë shtesë dhe dhimbjen që po përjetojnë vetëm për shkak të ngjyrës së flokëve, ta kthej në energji shtesë”, thotë bukuroshja.

Foto: Profimedia

Xhesika e ka nisur modelingun në moshën 18-vjeçare, ndërsa tani do të garojë për Miss World.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës