FOTO | Shitëm gjithçka për të jetuar në një anije turistike për pjesën tjetër të jetës: Është më lirë se të jetosh në tokë

Foto: Facebook/ Melody Thor Hennessee

Amerikanët John dhe Melody Hennessey shitën shtëpinë e tyre në Florida, kompaninë e tyre dhe shumicën e aseteve të tyre në 2020 dhe vendosën të udhëtonin. Megjithatë, tani ata nuk jetojnë në tokë, por shtëpinë e tyre е anija e lundrimit dhe çdo ditë ankorohen në një port të ndryshëm. Në fillim ata donin të jetonin në një kamping dhe të eksploronin SHBA-në, por shpejt u lodhën duke vozitur gjatë gjithë kohës, shkruan "New York Post" (NY Post).

John më pas hasi në një reklamë në Facebook për një lundrim 274-ditor në Royal Caribbean dhe vendosi të regjistrohej për udhëtimin nëntë-mujor.

Që atëherë, dyshja kanë udhëtuar në Australi, Zelandën e Re, pjesë të Paqësorit Jugor – dhe aktualisht po lundrojnë rreth Republikës Dominikane. Jeta e tyre tani është më emocionuese, por edhe më e lirë, pohojnë ata.

"Tani kemi një faturë telefoni, një faturë anijeje dhe disa kartë krediti kur dalim në breg, por kjo është gati," tha John. "Sky News" (Sky News).

– Nuk kemi më shpenzime hipotekore apo shtëpie. Ne nuk kemi më sigurim makinash, sigurime pronësie apo fatura komunale. Lista vazhdon - zbulon udhëtari krenar.

Çifti zakonisht vendoset në një destinacion dhe e eksploron atë për tre deri në pesë ditë. Ata shpesh theksojnë se të udhëtosh nëpër botë me varkë është ekonomike dhe argëtuese.

– Lundrimi është në fakt më i lirë se të jetosh në tokë. Tani shpenzimet tona janë rreth gjysma e asaj që kemi shpenzuar kur kemi jetuar në tokë - thonë ata.

Ata kanë një plan udhëtimi për të gjithë vitin e ardhshëm dhe së shpejti planifikojnë të hipin në anijen rezidenciale të lundrimit Villa V, në të cilën kanë blerë një kabinë.

– Ne donim të blinim një kabinë për ta dizajnuar ashtu siç donim. Do të jetë shtëpia jonë, ne planifikojmë të qëndrojmë në atë anije për të paktën 15 vjet - tha Melody.

Villa V është një nga anijet e para gjithëpërfshirëse të lundrimit që ofron qëndrim të përhershëm – rreth 30 për qind e pasagjerëve të anijes do të jenë banorë të përhershëm dhe 85 për qind e pasagjerëve janë amerikanë.

Anija është ende në ndërtim dhe ka kabina të brendshme me çmim 89.593 euro dhe ato me ballkone me pamje nga oqeani rreth 225.340 euro, me një tarifë mujore prej gati 7.239 euro.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës