FOTO | Presidenti Pendarovski me bashkëshorten Elizabeta në ceremoninë e mbylljes së "Vëllezërit Manaki"

Simeon Moni Damevski, Elizabeta Gjorgievska dhe Stevo Pendarovski / Foto: "Sloboden pechat"/Vaska Mladenovska

Mbrëmjen e sotme në ceremoninë e mbylljes së edicionit të 44-të të Festivalit Ndërkombëtar të Kamerave të Filmit “Vëllezërit Manaki” mori pjesë edhe mbrojtësi kryesor i festivalit, presidenti. Stevo Pendarovski, i shoqëruar nga bashkëshortja Elizabeta Gjorgievska.

Simeon Moni Damevski, Elizabeta Gjorgievska dhe Stevo Pendarovski / Foto: "Sloboden pechat"/Vaska Mladenovska

Në tapetin e kuq parakaluan figura të shumta nga jeta publike, politikanë, aktorë, punonjës të filmit, si dhe ylli i festivalit – fituesi i Oskarit. Peter Bijou, fituesja vjetore e "Kamera e Artë 300" për arritje të përjetshme.

Peter Biju / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska

Edicioni i sivjetshëm i festivalit ndërkombëtar të filmit “Vëllezërit Manaki” do të mbyllet solemnisht sonte me ndarjen e çmimeve dhe shfaqjen e filmit debutues të regjisorit “Lena dhe Vladimir”. Igor Aleksov, bazuar në skenarin e Aleksandër Rusyakov.

Rolet kryesore në film luhen nga aktorët e mëposhtëm: Toni Naumovski и Sara Klimoska, dhe rolet mbështetëse: Petar Mirchevski, Petar Arsovski, Blagoja Chorevski, Kiril Korunovski, Luran Ahmeti, Deniz Abdullah dhe të tjerët.

Pjesë e ekipit të filmit "Lena dhe Vladimir" / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska

Në festivalin e filmit "Vëllezërit Manaki", i cili u mbajt me moton "E panjohura e mrekullueshme", publiku pati mundësinë të ndjekë një program të pasur filmik me 79 filma në tre salla kinemaje.

Organizatorët këtë vit bënë një përzgjedhje të filmave në të cilët dominonte njeriu dhe fokusi i ekranit filmik dhe preferenca iu dha filmave që nuk janë të rënduar me teknologji.

Kryetari i Shoqatës Ndërkombëtare të Kinematografëve - IMAGO, Nigel Walters / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska
Drejtoresha e Qendrës së Kulturës në Manastir, Maja Andonovska-Ilijevski, me bashkëshortin e saj / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska
Kryetari i Shoqatës së Producentëve të Filmit, Igor Ivanov – Izi / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska
Juria e festivalit të filmit / Foto: "Sloboden Pechat"/Vaska Mladenovska

GALERIA Aktorë, politikanë dhe artistë të shumtë filmi në tapetin e kuq të "Vëllezërit Manaki"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës